Slovácká galerie vín v Kyjově

Město Kyjov se v historických dokumentech objevuje už ve 12. století. V roce 1548 se dokonce stává královským městem, a rozvoj vinařství v této malebné oblasti nepoznamenala ani třicetiletá válka. Počátkem 20. století se tato oblast mohla pochlubit téměř 500 ha vinic. Příznivé klima i příhodná nadmořská výška napomáhají místním vinařům s pěstováním a produkcí vína výrazných odrůd.

K nejoblíbenějším odrůdám rozhodně patří Ryzlink rýnský, Rulandské šedé i modré, Muškát moravský, Hibernal, Solaris, Chardonnay.  Pěstování vína je spojené také se silnou folklorní tradicí, která každoročně přiláká do města davy turistů, kteří se účastní slavností spojených s dožínkami, akcí Slovácký rok (pořádaný jednou za čtyři roky stejně jako Jízda králů vyjíždějící ze Skoronic), Martinské hody, otevřenými sklepy Kyjovska či Josefským koštem.

Kromě skvělé gastronomie a vína si můžete vychutnat návštěvu kulturních a historických památek. Kyjov vám umožní zavítat do budovy renesanční radnice, jejíž galerie vystavuje umělecký díla známých i začínajících umělců. Dalším zajímavým objektem je zámeček z 16. století, v němž dnes sídlí vlastivědné muzeum.

Vinotéka Galerie

Sklípek umístěný v přízemí pod kyjovskou radnicí vás nadchne tajemnou atmosférou i nabídkou jedinečných vín vinařské slovácké podoblasti.  Jeho historie se datuje až do 16. století, kdy sloužil k vězeňským účelům.

V současné době sklep poskytuje zázemí pro pořádání soukromých i firemních akcí rozličného charakteru (firemních večírků, narozeninových oslav, setkání se spolužáky či přáteli, řízené degustace místních vinařství s výkladem sklepmistra). Jeho kapacita činí 45 osob.

Co vám Slovácká galerie vín může nabídnout?  Jedinečná vína z produkce vinařství Václav Šalša, vinařství Štěpán Maňák, vinařství Karel Novotný, vinařství Petr Svoboda z Žarošic, vinařství Jan Balga z Tvrdonic, zámeckého vinařství Bzenec či vinařství Dufek z Mistřic-Svatobořína.

Kromě přívlastkového lahvového vína se nabízí k zakoupení také víno sudové.  A nejen to. Ve sklípku se můžete účastnit také studeného či teplého rautu, zakoupit si patentované gastronomické speciality z uzeného i sušeného masa, paštiky, kořeněné klobásy, ručně vyráběné sýry, domácí chléb, nealkoholické nápoje. Vinaři vám vyjdou vstříc i s přípravou stylového dárku pro vaše blízké. Kromě dárkového balení vína je můžete překvapit i předmětem s vinařskou tematikou.

Toto příjemné místo je oblíbeným centrum akcí s lidovou tematikou a navštěvují ho rády i osobnosti naší kultury. Neváhejte se při svých cestách zastavit. Když budete mít štěstí, setkáte se zde třeba s Janem Čenským, Bolkem Polívkou i dalšími slavnými představiteli.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x