Jedna z nejstarších vinic na našem území se nachází 12 km západně od města Znojmo. Rozkládá se na rozloze 12 hektarů a dokáže poskytnout úrodu až 30 000 kg hroznů.
Vynikající kvalita šobeského vína je dána především dobrou polohou vinice, jež se nachází v nižší poloze, na jižním svahu a svůj vliv má také složení půdy.
Na Šobes však platí specifická pravidla pro pěstování vinné révy, jež umožňují využití principů ekologického zemědělství a ochrany přírody.
Prastaré osídlení Šobes
První dochované zmínky o vinici pochází z dob starých Římanů, ale samotná lokalita byla osídlena již v mladší době kamenné.
To dokládají archeologické nálezy hradiska v této oblasti, jež dokazují osídlení kulturou velatickou a podolskou. Původní hradiště bylo zničenou živelnou katastrofou, zřejmě rozsáhlým požárem.
Pěstování vinné révy na svazích Šobes se rozšířilo především ve středověku a tato tradice se dochovala do dnešních dnů.
Nádherné přírodní prostředí v okolí vinice Šobes
Vinice Šobes se nachází v jedinečné lokalitě, která je specifická výskytem zajímavých přírodních zákoutí, skalních útvarů, ohrožených živočišných i rostlinných druhů.
Na Šobesu se daří všem druhům našich užovek (hladká, stromová, obojková, podplamatá) i ještěrce zelené. Ze světa hmyzu stojí za zmínku Jasoň dymnivkový, Tesařík obrovský, Roháč obecný, Otakárek ovocný a Pakudlanka jižní.
V této lokalitě najdeme sedm druhů dubů, višeň mahalebku, jalovec i skalník celokrajný. Ze vzácných rostlin zde nachází své útočiště kosatec dvoubarvý, kakost krvavý nebo třemdava bílá.
Jakým odrůdám se na Šobes daří?
Na jedinečné staré viniční trati se daří pěstovat odrůdy vína Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sauvignon, Ryzlink vlašský, Pálava i Rulandské šedé.
Turisté mají možnost si vychutnat výjimečnou atmosféru tohoto místa a dát si skleničku vína ze zdejší produkce. K tomuto účelu se nabízí stánek s víny společnosti Znovín, který je i s posezením k dispozici v průběhu sezóny.
Přístup k Šobes
Vinice se nachází v srdci Národního parku Podyjí (lokalita Devět mlýnů), v katastru vinařské obce Podmolí. Návštěvníci mají na výběr ze dvou přístupových tras. Volit mohou mezi starou Římskou cestou z Podmolí, nebo vyrazit z parkoviště u hotelu Vinice Hnanice (asfaltová cesta, vede po ní i cyklistická trasa).
Pokud si vyberete přístup z obce Hnanice, nenechte si ujít pohled na meandry řeky Dyje znamenitý pohled na vinici z vyhlídky Devět mlýnů. Dovede vás k ní zelená turistická značka (asi 1 km), která vede kolem vinice a Fladnitzského vřesoviště.
Následně můžete po žluté turistické značce vyrazit k visuté Šobeské lávce přes řeku Dyji. Pod Šobesem ji můžete krátce odpočinout, občerstvit se, prohlédnout si zbytky bývalého hotelu Gruber a pak po červené turistické značce dojít až k vlastní vinici.