Pokud se rozhodnete pro návštěvu Moravského Slovácka a zvolíte si kolo za dopravní prostředek, máte možnost si užít atmosféru pohodové cyklostezky. Mutěnka spojuje město Kyjov s obcí Svatobořice – Mistřín a Mutěnice. Provede vás krásnou přírodou lužního lesa a seznámí i s několika zajímavostmi.
Tato cyklostezka vznikla v roce 2012 v rozsahu asi 13 kilometrů. Po celé své délce je vyasfaltovaná, takže je možné se na ní bez problémů pohybovat. Oblíbili si ji rodiny s dětmi, aktivní sportovci, in-line bruslaři i pěší.
Zájemci o historii budou určitě nadšení i z její minulosti. Nejedná se o klasickou cyklotrasu, která byla den ze dne vystavěná na zelené louce. Cyklostezka Mutěnka nahradila původní železniční trať sloužící k dopravě lignitu z okolí Dubňan do kyjovských skláren i osobní přepravě od počátku 20. století. Její provoz byl ukončen v roce 2004.
Kde cyklostezka začíná a končí?
Začátek Mutěnky najdete na ulici Zahradní (vpravo za kaplí sv. Anny) na konci obce Mutěnice. Cyklostezka končí asi 400 metrů před železniční stanicí Kyjov – zastávka.
Z hlavní trasy je možné odbočit po cyklostezce Mutěnická směrem na obec Svatobořice – Mistřín nebo v opačném směru na Milotice.
Cyklostezka je opatřena také odpočinkovými lavicemi s orientačním ukazatelem vzdálenosti a také informačními body.
Zajímavosti na trase Mutěnky
Vyznavači vinařské turistiky se mohou těšit na jedinečnou lokalitu vinných sklepů Pod dubňanskou horou a největší vinařskou obec Mutěnice. Ta vás uchvátí bezpočtem nádherně zdobených sklepů, jejichž žůdro vstřícně zve hosty k návštěvě. Obě vinařské lokality si můžete prohlédnout z ptačí perspektivy prostřednictvím rozhledny Vyšicko.
Cyklostezka Mutěnka vás provede kolem soustavy rybníků, kde svůj přechodný či trvalý domov našlo několik stovek zástupců ptačí říše. Vaši pozornosti upoutá rozhlehlý Jarohněvický rybník. Ten si hrdě nese jméno po dnes již zaniklé obci. V jeho okolí můžete strávit několik chvil a nabrat sílu pro další cestu. A pak se vydat dál.
Další atrakcí je meditační areál zvaný Kamenná brána. Jedná se o poměrně novodobý projekt, který vznikl v roce 2015 především za přispění Emila Kazíka. Tento mystický areál je příjemným místem pro relaxaci místních obyvatel, ale je přístupný i novým návštěvníkům.
Přijeďte si vychutnat jeho tajemnou atmosféru, která vás zaujme v každém ročním období i v jednotlivých částech dne. Jeho centrem je vyvýšená kamenná brána s přístupovým schodištěm. V jejím okolí se nacházejí menhirové útvary uspořádané v kruhu i samostatně. Nově je areál obohacený o malý rybníček obestavěný kameny.
Po Mutěnické stezce do Svatobořic
Asi dva kilometry dlouhá odbočka směrem doleva vás přivede do Svatobořic. Kromě ukázek malebné lidové architektury (Zvonice z počátku 18. století, kaple, lidová hospoda, restaurace Kulturní dům) se můžete vypravit také k Památníku a muzeu internačního tábora Svatobořice.
Ten sloužil jako uprchlický tábor už v dobách existence Rakouska-Uherska a následně za obou světových válek. K jeho slavnostnímu otevření a zpřístupnění veřejnosti došlo teprve nedávno, v roce 2017. Vstup do Památníku je zpoplatněný aktuálně částkou 30 Kč.
Příznivci lahodného vína mají možnost se vydat na návštěvu vyhlášeného místního vinařství Josef Dufek, které se nachází nedaleko cyklostezky na ulici Pod Sokolovnou.
Po Mutěnické stezce do Milotic
Naproti autobusové zastávce Svatobořice – Mistřín železniční stanice stezka odbočuje doprava na ulici Milotická. Provede vás Mezi lesy, Písky, tří jezer u Březí až k zámeckému areálu v Miloticích.
Tam si můžete dostatečně odpočinout, občerstvit se v zámecké kavárně a následně se vydat na prohlídku zámku nebo zámecké zahrady. Zámecká vinárna nabízí kvalitní víno z produkce vinařství Krist.
Jezdíme už 5 let s dítětem od jeho 5 let. Naprosto super. Vyjíždíme z Kyjova na rozhlednu a zpět.