Valtická vinařská naučná stezka

Vinařská stezka ve Valticích je zajímavých edukativním programem, který vznikl ve spolupráci s Vinařskou akademií. V rozsahu celkem pěti kilometrů se seznámíte s celoročním děním na moravské vinici. Stezka je opatřena devatenácti informačními tabulemi (v českém, anglickém i německém jazyce), které vás seznámí s vinařskou tradicí i pěstováním vinné révy v Mikulovské vinařské oblasti.

Kde začíná stezka?

Výchozím bodem stezky je náměstí Svobody. Jeho nespornou dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie s Mariánským sloupem a také Národní zemědělské muzeum.

Stezka vás provede udržovaným zámeckým parkem. Zvídaví návštěvníci si mohou najít chvilku na prohlídku zajímavé expozice Bylinkové zahrady Lu & Tiree Chmelar Valtice nebo shlédnout výstavu v Žabím sklepě či degustovat víno ve starém sklepu pod Valtickým zámkem. Příjemný průvodce vás seznámí s historií produkce vína a umožní vám prohlédnout si zámecké sklepy i kládové lisy z roku 1803.

Zámecký park

Zámecký park založený v roce 1727 rodem Liechtensteinů je krásným zákoutím k aktivnímu odpočinku. Veřejnosti je přístupný celoročně a zdarma. Návštěvníci si mohou užít pobyt v kultivovaném prostředí, jež je obohacené o několik romantických staveb i soch s mytologickým motivem (sochy Herakla, Sfing).

Stezka vás provede zámeckým parkem kolem ukryté jeskyně s názvem Peklo a následně vás vyvede mezi  vinice. Ale nebojte se. Pokračovat budete po asfaltové silnici. Tam vám umožní bezproblémový pohyb a také možnost si vychutnat nádherné výhledy na Valtice a také přírodní krásy. Stezka vás přivede až k dalšímu informačnímu bodu –  klasicistní kolonádě Reistna.

Kolonáda Reistna

Jedná se o výjimečné dílo architekta Josepha Hardmutha vytvořené podle Vídeňského vzoru. Kolonáda Reistna je také skvělým vyhlídkovým místem a zároveň výchozím bodem pro další stezku (Stezka bosou nohou), která je určená především pro rodiče s dětmi. Jedná se o novodobý projekt kooperace města Valtice s rakouskou obcí Schrattenberg.

Následně vás stezka přivede zpět do Valtic k areálu vinařským závodům CHÂTEAU VALTICE. Nabízí se možnost prohlídky Valtického podzemí či degustace a nákupu vína ve Vinařské Stodole oceněné v roce 2018 titulem Stavba roku. Za zmínku stojí také dominanta Vinařské Stodoly, kterou představuje chrám vína s rotundou.

Valtické podzemí

Podzemní labyrint, jehož původ se datuje až do 13. století, vám nabídne jedinečnou prohlídku vinných sklepů v rozsahu 900 metrů. Kromě degustace vín je zde celoročně pořádaný tematický program spojený s cimbálovou muzikou, tancem a vytříbenou gastronomií.

Předposledním zastavením naučné stezky je zámeček Venerie, který v minulosti sloužil jako základna pro panské hony. Dnes je sídlem věhlasné Střední vinařské školy Valtice. Co se studentům školy nabízí? Mají k dispozici vinohrad i sad, moštárnu, pálenici dokonce i agrolaboratoř.

Naučná stezka vás přivede opět k zámku. V prostorách zámku můžete navštívit zámeckou kapli či barokní divadlo nebo Salon vín České republiky či jedno z mnoha místních rodinných vinařství.

Salon vín České republiky

Skvostné místo, které příznivcům dobrého vína umožní ochutnat to nejlepší z místní produkce z rukou kvalifikovaného a příjemného sommeliera. Návštěvníci se prostrřednictvím expozice mohou seznámit s historií vinařské produkce. Kromě nevšedních zážitků jsou k dispozici letáky s hodnotnými informacemi, možnost  zakoupit značkové víno, sommelierské potřeby a reklamní předměty.

Valtice jsou výjimečným místem, které vás svou atmosférou uchvátí natolik, že se zde budete rádi vracet. Lahodné víno, krajina svahů pokrytých vinicemi, sklepní uličky i jedinečné barokní památky rodu Liechtensteinů jsou tou nejlepší vizitkou.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x