Vinařské búdy ve Veletinách

Zajímavý komplex 18 hliněných vinohradnických staveb (búd), jehož původ se datuje až do 18. století, se nachází v obci Veletiny (Uherskohradišťsko) na svahu Staré hory podél hlavní cesty směřující na obec Vlčnov.  O datu výstavby búd vypovídá letopočet vyřezávaný na trámech v jednotlivých vinařských lisoven. Nejstarší dochovaný záznam pochází z roku 1774. Další možností, jak odhadnout a doložit stáří celého areálu je technický stav vinařských lisů.

Jak vlastně vypadá taková vinohradnická búda?

Jedná se o stavbu z nepálených cihel (kotovic) tvořenou dvěma malými místnostmi, zpravidla bez podsklepení. Podlaha je vytvořena z udusané hlíny a původně měli jednotlivé objekty doškovou střechu. Vstup do vinohradnické búdy je upraven kamenným zápražím pro snadnější přístup do jejích prostor i pro příjemné posezení a degustaci vína.

V první místnosti – lisovně (vstupuje se do ní dubovými dveřmi) docházelo ke zpracování dozrálých hroznů v dřevěných lisech a také sloužila jako úschovna pracovního nářadí a nádob na víno. Ve druhé místnosti – komůrce, jež byla situovaná směrem ke svahu, aby zajišťovala dostatečný chlad a vlhkost, se skladovaly sudy a nádoby s vínem.

Vinařské lisovny nahrazují lisovny ovoce

Vinařství v místní lokalitě dostalo těžkou ránu v průběhu 19. století, kdy do Evropy pronikl révokaz (kořenová mšice) a zásadním způsobem zničil vinice. Místní obyvatelé byli nuceni svoji produkci přeorientovat jiným způsobem a vinařské lisovny následně sloužili k lisování ovoce. V dnešní době se v okolí lisoven nachází ovocné sady, je možné zahlédnout i včelí úly. Nádherná místní příroda, rozmanitost rostlinných i živočišných druhů jen umocňuje atmosféru Staré hory.

Revitalizace Veleckých búd

Dne 14. května 1995 byl celý areál vinohradnických búd  prohlášen za vesnickou památkovou rezervaci a za přispění ministerstva kultury dochází k postupným opravám jednotlivých budov. V letech 1996 – 1997 došlo k opravám nejvíce poškozených hliněných lisoven. Původní doškové střechy jsou nahrazovány novější technologií.

Od roku 2003 se postupně rekonstruují další. Jednotlivé búdy nejsou běžně přístupné. Obdobně jako búdy ve Vlčnově je možné je navštívit pouze při specifických lidových a folklorních akcích. V měsíci červenci se v obci Veletiny pořádá Pouť ke svatému Cyrilu a Metodějovi a v říjnu jsou to znamenité Slovácké hody s právem.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x