Známá vinařská obec Hrušky, vzdálená jednu vlakovou stanici od Břeclavi, si žila poklidným životem, než její rytmus změnila přírodní katastrofa. Jak vypadal život v obci před apokalypsou? Dominantou obce byl kostel svatého Bartoloměje z roku 1861, který se pyšnil zvonem s českým nápisem ze 17. století.
Nejen kostel, ale i budovu místní školy, změnilo neočekávané tornádo v podvečer 24. června 2021 naprosto k nepoznání. To podnítilo snahu o pomoc nejširší veřejnosti i zahraničních subjektů. Záchrana malebné vesnice a její obnova se stala jednou z aktuálních priorit. Podaří se obnovit její původní ráz?
Z historie obce
Obec Hrušky vznikla na počátku 13. století. Jasným dokladem její existence a funkce správních orgánů, je pečeť s letopočtem 1622. Jak vypadala? Nesla v sobě symbol vinařství – hrozen visící na větvi a také vinařský nůž v kombinaci s hrušní opatřenou čtyřmi plody.
Historické záznamy z období 18. a 19. století potvrzují existenci 10 ha vinic. Ve 30. letech 20. století vznikla v obci vinařská besídka, jejíž činnost ukončil rok 1948. Jejím následovníkem se stal Svaz zahrádkářů, který vznikl v roce 1963.
Ze života obce
Hrušky u Břeclavi se do podvědomí veřejnosti zapsaly především svou vinařskou a folklorní tradicí, která obohacuje každodenní život jejich obyvatel. Krojované hody doprovázené koštem vynikajícího vína i boj se sportovními soupeři na místním fotbalovém hřišti, jsou jeho nerozlučnou součástí. Obec je pyšná také na svůj vlastní pěvecký sbor. Hrušky se nachází na trase vinařské stezky Podluží.
Kostel svatého Bartoloměje
Kostel vystavěný v novogotickém stylu, jež nese jméno jednoho z apoštolů, je komunitním i náboženským centrem obce. V jeho okolí (ulice Hlavní) se nachází velmi zdařilé sochy s náboženskou tematikou – socha Nejsvětější Trojice, socha svatého Jana Nepomuckého. V obci najdete také sochu svaté Anny, sochu svatého Josefa a několik křížů.
Silná vinařská tradice
Nejstarší vinné sklepy v obci, jejichž tradice prokazatelně sahá až do roku 1764, najdete na ulici Sklepní. Jedná se o klasické lisovny se sklepy.
Dalším místem, kde se nachází několik zdobných vinných sklepů je ulice „U Zbrojnice“.
Areál vinných sklepů na ulici „U Hřiště“ vznikl až ve 20. století, což je patrné z architektonického provedení sklepů. Jedná se o sklepy s přistavěným obytným patrem, jež umožňují i ubytovací služby turistům. Nachází se v bezprostřední blízkosti fotbalového klubu a sportovního hřiště.
Jaké odrůdy vína se v Hruškách pěstují?
V těsném okolí obce se nachází viniční tratě s netradičními názvy – Žižkovské Jochy, Hastrmany, Prechov, Ovčačka, Písečné díly a další. Pokud nastane příznivý rok, obdarují pěstitele bohatou úrodu vína, která je zaslouženou odměnou za jejich náročnou celoroční práci.
Z červených odrůd se v Hruškách daří pěstování Frankovky, Merlotu, Rulandského modrého, Cabernetu Moravia či Zweigetrebe. Pokud si chcete pochutnat na bílých odrůdových vínech, můžete si dopřát Rulandské šedé (Pinot Gris), Muškát moravský, Aurelius, Ryzlink rýnský, Tramín červený, Sauvignon,Veltlínské zelené nebo Chardonnay.
Vinařské sdružení BONUS EVENTUS
Jedná se o spojení a spolupráci celkem pěti rodinných vinařství (Nešpor, Tichý, Beneš, Sůkal a Čapka). Sdružené vzniklo před dvaceti lety a společnými silami se snaží produkovat a prodávat kvalitní víno a hledat šetrné cesty k jeho pěstování.
V obci působí také dalších asi 16 drobných pěstitelů vína. Jejich činnost aktivně podporuje občanské sdružení s názvem „Víno z Hrušek“.
Akce v obci
Vinařský ples – kulturní akce spojená s ochutnávkou mladých vín, tancem i skvělou muzikou. Je pořádaná koncem měsíce ledna.
Přehlídka vín a sýrů – akce je pořádaná každoročně (zpravidla v měsíci březnu) pod záštitou Svazu zahrádkářů Hrušky.
Otevřené sklepy Hrušky – možnost degustace lahodného vína z vybraných sklepů je určená veřejnosti, která zavítá do obce začátkem měsíce července.
Bartolomějské krojované hody – lidová slavnost pořádaná v obci koncem měsíce srpna spojená s lidovou hudbou, tancem, vynikající gastronomií i nádherně zdobenými místními kroji.