Sklepní ulička Pod Dubňanskou horou

Malebnou kolonii sklepů, která se táhne v délce téměř půldruhého kilometru, najdete na úpatí Dubňanské hory a viniční hory Vyšicko. Je přístupná pro pěší i cyklisty. Kromě degustace vína nabízí také možnost ubytování i výborné gastronomie.

Ke sklepní uličce vás od Jarohněvického rybníka přivede asfaltová pozemní komunikace. Využít můžete také cyklostezku Mutěnka a následně se vrátit k hlavní komunikaci.

U autobusové zastávky Mutěnice, drůbežárna se dáte doprava. Na přístupové cestě můžete obdivovat obnovenou vodní nádrž U Rokytí se stylovým dřevěným srubem.

Historie vinohradnictví a vinařství v těsné blízkosti obce Dubňany sahá až do 17. století. Ovšem, kdy byla v uličce vystavena první vinařské búda zůstává i nadále tajemstvím.

Dnes se ve sklepní uličce nachází více než 200 sklepních objektů, které se těší na příznivce lahodného moku. Místní vinaři se rádi pochlubí a podělí s návštěvníky o zajímavou rodinnou historií spojenou s jejich vinným sklepem. Vinné sklepy sloužily svým majitelům v dobách dobrých i zlých.

Z historie Dubňan

Malé městečko se nachází v Jihomoravském kraji, na půli cesty mezi Hodonínem a Kyjovem. První zmínky o tehdejší menší vesnici obklopené lesy sahají až do 14. století.

Své jméno si nese právě podle dubových lesů ve svém okolí, o čemž svědčí i její pečeť s dubovou větví se třemi žaludy.

O rozvoj města a jeho výstavbu se zasloužily především sklárny, ale také místní lignitové doly, které daly práci místním obyvatelům. Dnes jsou Dubňany příjemným místem pro život se zástavbou rodinných i bytových domů. Dominantou města je kostel svatého Josefa  z konce 19. století.

Vinohradnické stavby

V minulosti se stavěly jednoduché a účelné hospodářské stavby z nepálených cihel (kotovic) s nerovnoměrným vstupem do sklepních prostor, větracím oknem a doškovou střechou. Stěny sklepa pokrývala vápenná omítka bílé barvy a pás modré obrovnávky.

Klasické vybavení lisoven úschoven vína se začalo v  průběhu let postupně měnit, především vlivem společenských změn v průběhu 19. století.  Vinné sklepy začaly mít kromě hospodářské funkce také význam estetický a společenský, což je patrné na jejich bohaté výzdobě v lidovém duchu.

Vinný sklep již nebyl pouze skladovacím prostorem, ale i místem setkání a také začal být rozšiřovaný o obytné části. Zájem o vinařské oblasti a pobyt v nich, přinesl také zásadní architektonické změny odrážející i jedinečný styl slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

Jaké odrůdy vína se pod Dubňanskou horou pěstují?

Mezi oblíbené odrůdy bílého vína patří především Ryzlink rýnský i vlašský, Rulandské bílé i šedé, ale také Sauvignon, Veltlínké zelené, Tramín červený, Neuburské, Muškát moravský či Pálava.

Z růžových vín si můžete dopřát: Svatovavřinecké rosé, Zweigeltrebe rosé, Frankovka rosé.

Ze zástupců červeným vín je možné uvést Modrý Portugal, Frankovku, Zweigeltrebe.

Vinařské akce ve sklepní uličce

Ochutnávka vín (pořádaná zpravidla o Velikonoční neděli)

První jarní akce ve sklepní uličce, která poskytuje možnost posezení ve sklípku. Společnost vám budou dělat příjemní a pohostinní místní vinaři.

Léto a podzim i vinaře (červenec – konec září)

Jedná se o dohodu a plánovanou službu otevřených sklepů místních vinařství. V období od 2. července až do 26. září máte možnost vždy navštívit vinný sklep, který vám bude plně k dispozici. V projektu jsou zapojena vinařství Bernátek, Jestřáb, Hartman a další. Rozpis služeb jednotlivých vinařství je uvedený na informační tabuli na začátku sklepní uličky.

Otevřené sklepy (září)

Příležitost pro příznivce nevšedních degustačních a gastronomických prožitků. Vstup na ni je každoročně zpoplatněný, ale jeho součástí je volný vstup do vybraných 25 sklepů, koštovací sklenička, reklamní předměty, mapa sklepů a také možnost se zúčastnit slosování o ceny. Neváhejte, akce začíná již v deset hodin dopoledne. Den vám navíc zpříjemní místní cimbálová muzika a mužský pěvecký sbor.

Hody (říjen)

Tradiční akce spojená s folklórem, tancem, zpěvem a znamenitým vínem. Každoročně přiláká pozornost všech generací.

4.5 2 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x