Vinné sklepy v Dolních Bojanovicích

Obec Dolní Bojanovice, vyhlášená především produkcí vynikajícího vína a mistrovským řezbářstvím, se nachází v Jihomoravském kraji, nedaleko města Hodonín. Pěstování vína je možné zdokumentovat až do 18. století. Na lahodném Bojanovském ryzlinku si pochutnávali už na císařském dvoře v dobách vlády Františka Josefa I. V obci se také nachází jeden z nejstarších dřevěných vinařských lisů na Hodonínsku (vystavený v Praze, v Národní bance vín).

Zdobené vinařské sklepy a lisovny v ulici Vinařská, Sklepní, Pod Búdami i Pod Čaganovem

Procházka ulicemi Dolních Bojanovic vás přenese v čase. Poskytne vám možnost si vychutnat krásu místní krajiny a potěšit se pestrostí nádherně zdobených vinných sklepů. A nejen to. K degustaci nejen vynikajícího vína, ale i gastronomických specialit vás rádi přizvou pohostinní majitelé. Do kterého sklípku vyrazit? Třeba na mistrovské víno z produkce držitele ocenění Král vín České republiky za rok 2018 – Čevelovic sklep.

Vinařský lis rodiny Morovanských

V parčíku mezi vinnými sklepy, naproti vinařství Vinacz, si můžete prohlédnout zrestaurovaný vinařský lis z roku 1783. Původně patřil vinařské rodině Morovanských. Ta měla svou vinařskou búdu v  ulici Sklepní.  Potomek rodiny – Martin Morovanský věnoval tuto zajímavou pamětihodnost místnímu Muzejnímu spolku, který se o ni stará. Jedná se o ukázku tradičního vinařského lisu, jež byl běžným vybavením vinařských búd na Slovácku.

Studna „Pod Ořechy“

I obec Dolní Bojanovice má své kultovní místo, jež slouží pro setkání lidí všech věkových skupin. Posedět si u sklenky dobrého vína či burčáku za zvuku příjemné cimbálové muziky, je oblíbenou a vyhledávanou aktivitou. Výjimečným termínem je však pondělí o bojanovských Svatováclavských hodech, kdy celá obec ožívá. To se u studny „Pod ořechy“ schází celé rodiny i skupinky přátel. Za hudební produkce si užívají folklorní i místní lidové tradice.

Bojanovické Svatováclavské krojované hody, hodky s vinobraním i pochod slováckými vinohrady

Obec se tradičně angažuje do různých kulturních a společenských aktivit souvisejících s lidovou kulturou, folklorem a především vinařstvím.

Svatováclavské krojované hody začínají slavnostní mší v kostele svatého Václava. Následně krojovaný dav vyráží do ulic a obchází jednotlivé domy.  Hody jsou provázeny především tancem a lidovým veselím. Probíhají po několik dnů. Mládež si jde pro svého stárka, který je předem zvolený pro tuto funkci. Jeho příbuzní se staraji o občerstvení a podávají koláče, zákusky i víno.

Hody jsou doprovázeny hudební produkce různorodého žánru – od cimbálovky po country. Můžete se těšit na vystoupení dechových skupin Bojané, Šohajka, Sokolka, Lanžhotčanka, cimbálových skupin Morava a Zádruha, ale i na ukázku Vejbuňku a večerní diskotéku pro mládež.

Následují hodky s vinobraním. Jedná se o jednodenní akci, která opět začíná náboženským obřadem v místním kostele. Následuje lidová veselice s hudební produkcí. Vše vrcholí slavnostním otevíráním hory a vinobraním.

Pochod slováckými vinohrady je každoročně pořádaný klubem Českých turistů z Hodonína (zpravidla na začátku října). Startovním místem je město Hodonín (hotel Grand), následně se průvod turistů vydá do obce Dolní Bojanovice a svou pouť končí v obci Nechory u Prušánek.

Vinařské stezky, sklepní uličky a rozhledny

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x