Vinné sklepy v Mutěnicích

Největší vinařská obec na Slovácku se nachází v Jihomoravském kraji, asi 10 km na severozápad od města Hodonín. Její dominantou je areál téměř 500 vinných sklepů pod Zárybnickými vinohrady. Tento sklepní komplex začal v obci vyrůstat již v 18. století. Dnes je oblíbeným cílem vinařské turistiky a také poskytuje práci pro místní obyvatele, jež se věnují výrobě a prodeji vína.

Mutěnické búdy a jejich nádherná výzdoba

Sklepní budovy jsou vystaveny v několika řadách. Liší se svým stavebním provedením, výzdobou i stářím. V Mutěnicích se setkáte se sklepy starými 200 let, ale i s nově postavenými, které jsou již vybavené moderním zařízením. Většina sklepů zve k degustaci nádherně zdobeným průčelím s ornamenty. V oblibě jsou lidové motivy, škrábané sgrafity i slogany související s vínem.

Kterým odrůdám vína se v Mutěnicích daří?

Šlechtění vinné révy a rozšiřování produkce o nové odrůdy má v Mutěnicích tradici od 20. let minulého století. Místní vinaři se zaměřují na pěstování především ryze odrůdových vín. Rádi vám dají degustovat vína odrůdy Ryzlinku rýnského či vlašského, Neuburského, Tramínu nebo Sylvánského zeleného. Z červených vín se můžete těšit na Modrý Portugal, Burgundské modré či Frankovku. Postupně se objevují nové odrůdy.

Horenské právo v Mutěnicích

V Mutěnicích bylo obdobně jako v jiných především moravských vinařských obcích po několik staletí udržované „horenské právo“. To upravoval především horenský řád, který zajišťoval správu vinic a také vymezoval práva panovníka k vinicím.

Uplatňován byl rovněž rozsudek horenského soudu. Ten poměrně přísně trestal krádeže na vinicích (viník mohl přijít o ruku i o hlavu) i spory mezi majiteli jednotlivých vinic.

Nejstarší horenská kniha v Mutěnicích byla založena v roce 1725 a vedla evidenci o převodech jednotlivých vinohradů. Císař Josef II. se v roce 1784 zasloužil o zrušení horenského práva v celé zemi.

Vinařské akce v Mutěnicích

V průběhu celé sezóny jsou v Mutěnicích pořádány zajímavé akce, které mají přilákat návštěvníky se zájmem o lidovou kulturu, historii vinohradnictví, gastronomii a především degustaci kvalitního vína. Mezi nejzajímavější patří:

  • Ples vinařů Mutěnice (reprezentační ples vinařů s doprovodným programem pořádaný koncem února v Kulturním domě).
  • Den otevřených sklepů ­(pořádaný každou třetí sobotu v měsíci dubnu).
  • Místní výstava vín (zpravidla se koná v měsíci dubnu).
  • Otevřené sklepy Dubňanská hora (degustace v jednotlivých sklípcích doprovázená skvělou cimbálovkou).
  • Okoštujte u vinařa v Mutěnicích (v průběhu letních prázdnin se nabízí možnost prohlídky vinných sklepů Pod Búdama a samozřejmě dobrý košt).
  • Vinařské dny (každou druhou sobotu v měsíci září, spojené s oblíbeným zarážáním hory a další lidovou i kulturní zábavou).
  • Putování slováckým vinohradem (tradiční pochod, který nabízí až čtyři trasy, pořádaný každou druhou sobotu v říjnu).
  • Svatokateřinské slavnosti mladého vína (degustace mladých vín z patnácti vinných sklepů pořádaná každou třetí sobotu v listopadu).
  • Svěcení vína (gastronomická akce, spojená s ochutnávkou mladých vín i požehnáním kněze).
0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x