Příjemné městečko protkané historickou i folklórní atmosférou, se nachází v Jihomoravském kraji asi 15 kilometrů od srdce moravského Slovácka – města Hodonína. Svým návštěvníkům nabízí mnoho zajímavých přírodních, kulturních i historicky exponovaných míst.
Každoročně koncem měsíce června se stává dějištěm mezinárodního folklórního festivalu. Festival se koná v areálu zámeckého amfiteátru. Jeho součástí je také soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.



Z historie města
K osídlení města došlo patrně již v průběhu 13. století. Jeho obyvatelstvo i okolní vesnice bylo nutné chránit před nepřátelskými útoky, což dalo vzniknout obranné pevnosti i fortifikačním vstupním baštám u Veselské a Skalické brány.

Strážnický hrad byl postavený roku 1260. Jelikož se město nacházelo v blízkosti hranice, dostalo i s obrannou pevností název Strážnice.
Ve 14. století získal město významný rod pánů z Kravař, počátkem 16. století bylo majetkem Žerotínů. V 17. století bylo ve správě rodu Magnis, který daroval místní židovské komunitě pozemek k založení židovského hřbitova.


Následně Strážnici postihly také dvě nepříjemné události. První z nich byla morová rána, která se šířila z Uher. Druhou bylo napadení města uherskými povstalci.
K oživení města a jeho postupně přeměně v kulturní centrum mikroregionu došlo v průběhu 19. století. Ve městě je kromě gymnázia zřízeno i několik středních škol.
Dnešní město je zajímavou výletní destinací, která kromě kulturních památek nabízí poměrně rozvětvenou síť cyklostezek s vinařskou tematikou.


Strážnický zámek
Uprostřed rozlehlého anglického parku se nachází dvoupatrový zámek tvořenými třemi křídly a stylovou věží. Přístupová cesta k zámku je od hlavní příjezdové komunikace obklopená platanovou alejí a zakončená vstupní Černou bránou. Za budovou zámku se nachází také parkoviště pro návštěvníky.

Z historie
Původně se jednalo o obranný vodní hrad, který byl postavený ve 13. století Milotou z Dědic. O přestavbu gotického hradu na renesanční zámek se počátkem 16. století zasloužil Jan Jetřich z Žerotína.
Magnisové měli zásadní vliv na další přestavbu zámku do novorenesanční podoby, která se dochovala do dnešních dnů. Navíc jejich přičiněním vznikl poměrně rozsáhlý park v okolí zámku.

Současnost
Zámek byl po 2. světové válce znárodněný a po dalších úpravách zpřístupněný veřejnosti. Dnes se v jeho prostorách nachází expozice věnovaná místnímu kraji. Návštěvníci mohou obdivovat rozsáhlou zámeckou knihovnu (Knihovna národního ústavu lidové kultury), ukázky lidové keramiky, lidových krojů, hudebních nástrojů, loutek, sbírku vzácných obrazů i dobového nábytku.

Vinařství Zámecké sklepy Strážnice
Kromě zámeckého areálu a zajímavé historie města můžete obdivovat také půvab tajemných zámeckých vinných sklepů. Návštěvníci si mohou užít celkem tři degustační místnosti v autentickém dochovaném historickém sklepu. (Žerotínská sál s kapacitou 65 osob, Zikmundova kamenná místnost o kapacitě 45 osob a také Slovácký sklípek o kapacitě 20 osob).


Na co se můžete těšit? V nabídce degustačního lístku jsou červená vína ze starých dubových sudů, či bílé odrůdy čepované v moderních nerezových tanků. Raritou sklepa je sud o neuvěřitelném objemu 12 000 litrů vína. Jak se vám to líbí?
Kromě degustace vína se nabízí také možnost prohlídky sklepů s komentovanou prohlídkou, zakoupení stylových suvenýrů s tematikou vinařství a vína (skleničky, speciálně plněné láhve s vínem a etiketou, potisk, delikatesy i luxusní svíčky).

Tím nabídka služeb vinařství nekončí. K dispozici je rovněž zámecká vinotéka přístupná z ulice Boženy Hrejsové, která nabízí sudová i lahvová vína z oblasti. Návštěvníky zajisté zaujme nevšední provedení jejich úložných prostor s lahvemi.


Pokud jste do Strážnice nedorazili pouze na výlet, můžete využít také ubytovací služby vinařství a přenocovat v pokoji přímo nad sklepy. Mladí snoubenci mají možnost si v areálu vinařství uspořádat plnohodnotnou svatební hostinu.