Areál vinných sklepů v Nechorách

Pokud rádi vyrážíte za kulturou, aktivním sportem, znamenitým folklórem i sklenkou dobrého moravského vína, určitě si přiřaďte do svého diáře známou vinařskou obec Prušánky. Obec se nachází v Jihomoravském kraji, na půli cesty mezi obcí Dolní Bojanovice a Moravský Žižkov.

Prušánky se mohou pochlubit několika vinařskými tratěmi: Nechory (Spodní a Vrchní), Žejdlíky, Úlehle, Podkovné, Hluchý žleb a Čtvrtky. Jedinečným místem, které stojí zato vidět, je areál vinných sklepů Nechory.

Historie nechorských vinohradnických staveb sahá až do 18. století. Dobové listiny dokládají, že na počátku 19. století bylo podél vinohradů asi 50 vinných sklepů bez lisoven. O půlstoletí později se v areálu dnešních Nechor nacházelo asi 60 sklepů bez lisovny a 70 sklepů s lisovnou i malou místností pro přespání.

Vinařská vesnice Nechory

Jedná se o vesnici mezi vinohrady tvořenou pouze vinnými sklepy, které jsou vystavěny jednotlivě nebo v řadové zástavbě. Nádherně zdobené vinné sklepy různorodých tvarů i barev vás okouzlí a přenesou do jiného času. Společně vytváří dojem malé obce s malým náměstím a labyrintem uliček plným spousty zajímavých vinohradnických domků.

Své jméno si vesnička nese podle nedaleké staré viniční hory. Rozrůstající se Nechory se dnes dělí také na Horní a Dolní. Postupně zde přicházejí nový vinaři a hledají možnost vlastní produkce vína.

Nechory však nejsou trvale obydleny místním obyvatelstvem. Tato unikátní část obce Prušánky slouží pouze k výrobě, skladování vína a degustačním účelům. S rozvojem regionální turistiky nabízí také možnost ubytování pro návštěvníky místních vinařských i kulturních akcí.

Degustace vína

Dnešní Nechory  tvoří více než 450 vinných sklepů. Návštěvníci si mohou Nechory procházet různými směry a příležitostně navštěvovat jednotlivé otevřené vinné sklepy a degustovat víno z produkce místních pohostinných vinařů.

Nabízí se posezení uvnitř ve vinném sklípku, ale také volné posezení venku před vinným sklepem, s možností si vychutnat příjemnou atmosféru Jižní Moravy a okolní přírodu.

Nechory jsou také dějištěm mnoha zajímavých kulturních akcí, nejen s vinařskou nebo folklórní tematikou. Vesnicí prochází také vinařská cyklistická stezka Podlužím.

Jakým odrůdám vinné révy se v Nechorách daří?

Pěstování vinné révy je dnes především v rukou soukromých vinařů, kteří se v Nechorách sdružují, pořádají společenské akce, výstavy vín i řízené degustace. Pro některé z nich se vinařství stalo zdrojem obživy.

Nechory jsou lokalitou, kde se daří odrůdám červeného i aromatického bílého vína. Pěstuje se zde Modrý Portugal, Frankovka, Cabernet Moravia, Svatovavřinecké, Rulandské modré.

Z bílých odrůd je to především Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský i Muškát Ottonel.

Od roku 2019 se místní vinaři mohou pochlubit také meteostanicemi, jež jsou umístěny mezi viničními tratěmi Prušánek a na základě získaných dat jim napomáhají předvídat možný výskyt houbových chorob ve vinicích a přispět tak ke skvělé úrodě.

Vinařské akce v Nechorách

Mezi každoročně pořádané a tradiční vinařské akce v Nechorách spojené s degustací vína, krojovanou slavností  i dobrou cimbálovkou, jež přitahují návštěvníky z celé naší vlasti, rozhodně patří: Májové zpíváníZarážání hory a Vinobraní v Nechorách.

V průběhu roku jsou pořádány také další akce: Dubnový košt vínDen otevřených sklepů v Nechorách (červen), Večerní předhodové sklepy u Nechor (srpen), Pochod slováckými vinohrady (začátek října), K Nechorám za mladým vínem (listopad).

Proto neváhejte a vyrazte vstříc novým gastronomickým, sportovním i kulturním zážitkům!

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x