Malebnou vesničku Sudoměřice najdete v mikroregionu Strážnicko na hranici se Slovenskem. Je domovem téměř 1300 občanů, kteří si užívají tradice svých předků i svůj každodenní život spojený s folklorem i silnou vinařskou tradicí.
Zároveň je posledním přístavem slavného Baťova kanálu, který původně sloužil k přepravě hnědého uhlí do Otrokovic. Dnes se lodí vozí dospělí i dětští výletníci. Další zajímavostí je výstavba cyklostezky spojující Sudoměřice s Petrovem, která byla zahájena letos v březnu.
Z historie obce
První osídlení tohoto území nastalo již před 3000 let, což dokládají četné archeologické nálezy. Vznik obce se datuje do 2. poloviny 13. století (rok 1262) a je především zásluhou královského družiníka Sudomíra z rodu Tvrdišovců Jeho sochu najdete v centru obce nedaleko kostela Krista Krále.
Sochu Sudomíra v nadživotní velikosti (2,7 metru) zhotovil z umělého kamene sochař Bedřich Vašík z Vnorov a veřejnosti byla slavnostně odhalena v létě před deseti lety při oslavách 750. výročí vzniku obce.
Historické zajímavosti
Návštěvníci obce mají možnost si prohlédnout dochované usedlosti, tzv. Podunajské hliněné domky s bílou omítkou a modrou podrovnávkou, jež jsou typické pro oblast Moravského Slovácka.
Na návsi se nachází budova bývalého Panského dvora (dům číslo 126), památkově chráněná usedlost č. 377 a č. 20, hasičská zbrojnice i dobová zvonička.
Funkcionalistický kostel Krista krále byl vystavěn v letech 1930 – 1933. Zakládající listina byla zazděna v čelní stěně kostela. V roce 1931 byly uvedeny do chodu věžní hodiny. K jeho vysvěcení došlo 5. června 1933. Jeho zvony v roce 1942 sloužily pro válečné účely a v 70. letech 20. století byly nahrazeny novými.
Za zmínku stojí také technická památka Výklopník na Baťově kanále z roku 1939. Výklopník původně sloužil k překládání lignitového uhlí z nedalekého dolu Tomáš v Ratíškovicích. Dnes je z něj vyhlídková věž se stálou expozicí, jež dokumentuje podnikatelské aktivity Tomáše Bati v kraji. Zvídaví návštěvníci se mohou potěšit výhledy na krajinu a vyposlechnout si také odborný výklad průvodce. Prohlídka je zpoplatněná.
Z historie vinařství
K rozmachu vinařství došlo v průběhu 15. století. Avšak vše mělo svůj pevný řád a s ohledem na uplatňované „Horenské právo“ bylo nutné tristně dodržovat veškerá pravidla spojená s prací na vinicích, šenkováním vína i odvody vrchnosti. Jakékoli poručené pravidel, poškozování vinic či snad krádež, bylo přísně trestáno. Padaly i hrdelní tresty.
V 16. století byla vinicemi osázena plocha neuvěřitelných 300 ha. Pěstování vína bylo zdrojem obživy pro velkou část obce.
Současné vinařství v obci
Dnešní vinice se rozkládají na několika viničních tratích (Stará hora, Hronové, Vápenky, Díly) a zaujímají plochu asi 86 ha. Po druhé světové válce vzniklo v obci zemědělské družstvo. Český zahrádkářský svaz funguje v obci od roku 1960.
V 80. letech byla v korytu bývalého potoka vybudovaná sklepní ulička. Podmínkou jejího vzniku bylo poskytnutí ochrany občanům pro případ civilního ohrožení, což je bohužel i dnes poměrně aktuální otázkou.
Po roce 1989 došlo k osamostatnění jednotlivých vinařů, kteří je pěstováním a výrobou vína přímo živí nebo je pěstují pro vlastní spotřebu a potěšení.
Dnešní sklepní areál, v němž se nachází asi 30 vinných sklepů, slouží jako místo setkání příznivců folkloru i dobrého vína. Kromě degustace vína a jedinečné gastronomie slouží také k ubytování hostů. Atmosféru sklepní uličky umocňuje kaplička sv. Urbana z roku 1997.
Kromě krásy zdobených vinných sklepů můžete obdivovat dílo zdejších vinařů. Mezi výrazné producenty patří vinařství Bučkovi, vinařství Tomanovi i vinařství Pavla Brázdová.
Asi 400 metrů za sklepním areálem se nachází další příjemné místo k odpočinku – rybník Vanďurák. Ovšem pozor, rybník není určený pro koupání. Lov ryb je povolený pouze členům místního rybářského spolku.
Jakým odrůdám se v Sudoměřicích daří?
Pokud si rádi pochutnáte na bílém víně, můžete si dopřát odrůdy Rulandského bílého i šedého, Müller Thurgau, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Hibernal, Tramín, Pálavu, Sauvignon i Johanniter.
Z odrůd modrého vína se zde daří pěstovat odrůdy Merlot, Zweigeltrebe., Modrý Portugal, Frankovku, Cabernet Sauvignon i Sudomír cuvée.
Z růžových vín je to Frankovka rosé, Modrý Portugal rosé, Zweigeltrebe rosé, Sudomír rosé.
Vinařské akce
Družební výstava vín – akce se odehrává v areálu Obecního sklepa ve Starém potoku. Je provázená produkcí cimbálové muziky, občerstvením a samozřejmě degustací vína (zpravidla 1. sobota v měsíci květnu).
Sudoměřické hody s právem (1. víkend v červnu) – tradiční akce spojená se znamenitou gastronomií i skvělou zábavou v areálu vinných sklepů. Začíná v pátek rockovou zábavou a pokračuje v sobotu církevním obřadem.
Svatomartinská husa na víně (listopad) – akce pořádaná v obecním sklepě v Sudoměřicích, která vám umožní degustovat víno věhlasných vinařů ze Strážnicka. Doprovází ji vystoupení cimbálovky.