Sklepní areál Starý potok v Sudoměřicích

Malebnou vesničku Sudoměřice najdete v mikroregionu Strážnicko na hranici se Slovenskem. Je domovem téměř 1300 občanů, kteří si užívají tradice svých předků i svůj každodenní život spojený s folklorem i silnou vinařskou tradicí.

Zároveň je posledním přístavem slavného Baťova kanálu, který původně sloužil k přepravě hnědého uhlí do Otrokovic. Dnes se lodí vozí dospělí i dětští výletníci. Další zajímavostí je výstavba cyklostezky spojující Sudoměřice s Petrovem, která byla zahájena letos v březnu.

Z historie obce

První osídlení tohoto území nastalo již před 3000 let, což dokládají četné archeologické nálezy. Vznik obce se datuje do 2. poloviny 13. století (rok 1262) a je především zásluhou královského družiníka Sudomíra z rodu Tvrdišovců Jeho sochu najdete v centru obce nedaleko kostela Krista Krále.  

Sochu Sudomíra v nadživotní velikosti (2,7 metru) zhotovil z umělého kamene sochař Bedřich Vašík z Vnorov a veřejnosti byla slavnostně odhalena v létě před deseti lety při oslavách 750. výročí vzniku obce.

Historické zajímavosti

Návštěvníci obce mají možnost si prohlédnout dochované usedlosti, tzv. Podunajské hliněné domky s bílou omítkou a modrou podrovnávkou, jež jsou typické pro oblast Moravského Slovácka.

Na návsi se nachází budova bývalého Panského dvora (dům číslo 126), památkově chráněná usedlost č. 377 a č. 20, hasičská zbrojnice i dobová zvonička.

Funkcionalistický kostel Krista krále byl vystavěn v letech 1930 – 1933. Zakládající listina byla zazděna v čelní stěně kostela. V roce 1931 byly uvedeny do chodu věžní hodiny. K jeho vysvěcení došlo 5. června 1933. Jeho zvony v roce 1942 sloužily pro válečné účely a v 70. letech 20. století byly nahrazeny novými.

Za zmínku stojí také technická památka Výklopník na Baťově kanále z roku 1939. Výklopník původně sloužil k překládání lignitového uhlí z nedalekého dolu Tomáš v Ratíškovicích. Dnes je z něj vyhlídková věž se stálou expozicí, jež dokumentuje podnikatelské aktivity Tomáše Bati v kraji. Zvídaví návštěvníci se mohou potěšit výhledy na krajinu a vyposlechnout si také odborný výklad průvodce. Prohlídka je zpoplatněná.

Z historie vinařství

K rozmachu vinařství došlo v průběhu 15. století. Avšak vše mělo svůj pevný řád a s ohledem na uplatňované „Horenské právo“ bylo nutné tristně dodržovat veškerá pravidla spojená s prací na vinicích, šenkováním vína i odvody vrchnosti. Jakékoli poručené pravidel, poškozování vinic či snad krádež, bylo přísně trestáno. Padaly i hrdelní tresty.

V 16. století byla vinicemi osázena plocha neuvěřitelných 300 ha. Pěstování vína bylo zdrojem obživy pro velkou část obce.

Současné vinařství v obci

Dnešní vinice se rozkládají na několika viničních tratích (Stará hora, Hronové, Vápenky, Díly) a zaujímají plochu asi 86 ha. Po druhé světové válce vzniklo v obci zemědělské družstvo. Český zahrádkářský svaz funguje v obci od roku 1960.

V 80. letech byla v korytu bývalého potoka vybudovaná sklepní ulička. Podmínkou jejího vzniku bylo poskytnutí ochrany občanům pro případ civilního ohrožení, což je bohužel i dnes poměrně aktuální otázkou.

Po roce 1989 došlo k osamostatnění jednotlivých vinařů, kteří je pěstováním a výrobou vína přímo živí nebo je pěstují pro vlastní spotřebu a potěšení.

Dnešní sklepní areál, v němž se nachází asi 30 vinných sklepů, slouží jako místo setkání příznivců folkloru i dobrého vína. Kromě degustace vína a jedinečné gastronomie slouží také k ubytování hostů. Atmosféru sklepní uličky umocňuje kaplička sv. Urbana z roku 1997.

Kromě krásy zdobených vinných sklepů můžete obdivovat dílo zdejších vinařů. Mezi výrazné producenty patří vinařství Bučkovivinařství Tomanovi vinařství Pavla Brázdová.

Asi 400 metrů za sklepním areálem se nachází další příjemné místo k odpočinku – rybník Vanďurák. Ovšem pozor, rybník není určený pro koupání. Lov ryb je povolený pouze členům místního rybářského spolku.

Jakým odrůdám se v Sudoměřicích daří?

Pokud si rádi pochutnáte na bílém víně, můžete si dopřát odrůdy Rulandského bílého i šedého, Müller Thurgau, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Hibernal, Tramín, Pálavu, Sauvignon i Johanniter.

Z odrůd modrého vína se zde daří pěstovat odrůdy Merlot, Zweigeltrebe., Modrý Portugal, Frankovku, Cabernet Sauvignon i Sudomír cuvée.

Z růžových vín je to Frankovka rosé, Modrý Portugal rosé, Zweigeltrebe rosé, Sudomír rosé.

Vinařské akce

Družební výstava vín – akce se odehrává v areálu Obecního sklepa ve Starém potoku. Je provázená produkcí cimbálové muziky, občerstvením a samozřejmě degustací vína (zpravidla 1. sobota v měsíci květnu).

Sudoměřické hody s právem (1. víkend v červnu) – tradiční akce spojená se znamenitou gastronomií i skvělou zábavou v areálu vinných sklepů. Začíná v pátek rockovou zábavou a pokračuje v sobotu církevním obřadem.

Svatomartinská husa na víně (listopad) – akce pořádaná v obecním sklepě v Sudoměřicích, která vám umožní degustovat víno věhlasných vinařů ze Strážnicka. Doprovází ji vystoupení cimbálovky.

5 3 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x