Jihomoravská vesnička Terezín se nachází asi dva kilometry severozápadním směrem od obce Čejč. V roce 2019 oslavila 245. výročí od svého založení a paradoxně patří k jedné z nejmladších obcí v okrese Hodonín.
Dalším úspěchem v její novodobé historii bylo získání 1. místa v soutěži Vesnice roku 2007. Její historie i současný ráz je úzce propojený s pěstováním vinné révy a produkcí kvalitního vína. V obci působí Spolek Terezínských vinařů a také spolek Přátel dobré zábavy, které se snaží v obci udržovat tradice a pořádat kulturní akce nejen pro místní občany, ale i širokou veřejnost.
Z historie obce
Nejstarším historicky doloženým činitelem působícím v okolí dnešní obce byl Čeněk z Lipé, který zde v letech 1424 – 1430 založil první statek s názvem Šenov. V následujících letech měl statek různé majitele a byl přejmenovaný na dvůr Krčma.
Ve druhé polovině 18. století byl dvůr odkoupený Štěpánem Lotrinským, který ho význačně pojmenoval podle své choti a založil obec Terezín (rok 1774). Koupí získané panství změnilo v průběhu let své jméno (přejmenováno na Terezov) a také z důvodu záplav a nepřízně také své původní místo.
V době Napoleonských válek spadala správa obce pod Hovoranskou farnost. Na přelomu 18. a 19. století však došlo k jejímu osamostatnění. Císařská rodina vlastnila obec až do roku 1919. O šest let se opět název obce navrátil k původnímu pojmenování Terezín, které se uchovalo dodnes.
Rok 1922 přinesl občanům Terezína získání dotace od státu na odvodnění zavodněných pozemků. V roce 1925 vznikl v obci hasičský spolek. Dalším významným mezníkem v dějinách obce byla její elektrifikace v roce 1928.
Z novodobé historie je nutné zmínit také rok 1998, kdy obec získala svůj znak a prapor.
Z historie vinařství
Vinná réva se v obci pěstovala a zpracovávala již od okamžiku jejího založení císařským párem. Dnešní vinné sklepy jsou situované především do areálu Písečňák, kde jsou kaskádovitě vystavěny celkem tři souvislé uličky s celkem 47 sklepy. Průvodním znakem sklípků je barevná rozmanitost a samozřejmě také nádherná lidová výzdoba.
První vinné sklepy v areálu Písečňák vznikly již v roce 1940. Jejich výstavba měla svůj specifický řád. Jejich pořadí bylo dané věkem vinaře. První sklepy si vystavěli ti nejstarší. Tak vznikla první řada se šířkou 7 a půl metru. Další dvě řady byly již užší a byly vystavěny na šířce 5 metrů. Kromě lahodného vína sklepy ukrývaly také své majitele a jejich rodiny před válečnou vřavou.
Počátkem 20. století postihla vinice další pohroma. Tou byl révokaz, který se poměrně hojně rozšířil a přispěl ke zkáze viničních tratí. Jejich obnova se zdařila zásluhou roubování ušlechtilých odrůd vinné révy na americké podnože.
V roce 1941 vznikla v obci Vinařská besídka, na jejíž tradici navazuje dnešní Spolek Terezínských vinařů. Ten se společně se Spolkem přátel dobré zábavy věnuje udržování kulturního a společenského života v obci, včetně tradic a lidových zvyků (organizace fašaňku, plesu vinařů, dnů otevřených sklepů, exkurze a besedy o pěstování vína i jeho zpracování, stavění máje či rozsvěcování vánočního stromu).
Sklepní uličky jsou v průběhu celého roku centrem dění v malé vesničce. Lidé je navštěvují nejen kvůli degustaci jedinečného vína, ale také pro zábavu a seznámení se s místními kulturními a folklorními tradicemi. Nabízí se také možnost ubytování spojená s prohlíkou starých sklepních prostor.
Jakým odrůdám vína se v Terezíně daří?
Příznivci odrůd bílého vína si mohou v Terezíně vychutnat Cabernet Blanc, Rulandské bílé i šedé, Sylvánské zelené, Sauvignon, Pálavu, Ryzlink rýnský i vlašský, Neuburské, Veltlínské zelené, Chardonnay, Müller Thurgau, Hibernal, Tramín červený, Solaris.
Pokud si rádi pochutnáte na oblíbeném růžovém víně tak máte na výběr z odrůd André rose, Svatovavřinecké rose, Zweigeltrebe rose,
Z odrůd červeného vína je to André, Dornfelder, Modrý Portugal, Merlot, Alibernet, Cabernet Moravia, Cabernet Cortis, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, Frankovka, Neronet.
Zajímavosti v obci
Kostel Božského Srdce Páně
Tato sakrální stavba je každoročně dějištěm krojovaných hodů, které byly v obci obnoveny v roce 2008. Základní kámen byl položený v roce 1930 a za dva roky došlo také k slavnostnímu vysvěcení kostela biskupem Josefem Kupkou.
V blízkosti kostela se nachází také dvě kapličky se sochou Páně Ježíše a Panny Marie Lurdské. Byly zhotoveny v roce 2003. V obci a jejím nejbližším okolí je vystavěno také celkem sedm křížů, z nichž nejstarší pochází až z roku 1855. Některé z nich bylo nutné renovovat.
Muzeum vinařství a venkova
Zajímavá aktivita místních nadšenců ukazuje život ve vesnickém prostředí s předměty denní potřeby i historii místního vinařství. Expozice je přístupná po předchozí telefonické domluvě.
Akce spojené s vínem
Vinařský ples (únor)
Oblíbený ples pořádají místní vinaři v sokolovně v Čejči. Kromě dobého jídla a pití vás čeká také hodnotná tombola a produkce dechové muziky.
Den otevřených sklepů (červenec)
Nechte se unést atmosférou terezínských sklepů spojenou s ochutnávkou místních vín i skvělou cimbálovkou. Vystoupí také mužský pěvecký sbor z Hovoran a na programu je rovněž ohňová a světelná show i soutěž natahování koštětem. Akce se koná v odpoledních hodinách.
Léto v terezínských sklepech
Oblíbena služba otevřených sklepů s možností prohlídky sklepa, degustace i zakoupení vína funguje i v Terezíně.
Svatomartinská ochutnávka mladého vína (listopad)
Akce se koná v prostorách infocentra Obecního úřadu. Kromě vzorků lahodného vína se můžete těšit také na gastronomické speciality typické pro tento kraj.