Městys Polešovice se nachází ve Zlínském kraji asi 10 kilometrů jihozápadním směrem od města Uherského Hradiště. Jedná se o známé vinařské centrum, které v roce 1595 povýšil císař Rudolf II. na městečko a udělil mu také patřičná práva. Městys se nachází na známé Uherskohradišťské vinařské stezce.
Vinařská tradice v Polešovicích
Městys má svou bohatou historii, která sahá do mladší doby bronzové, což dokazuje zdejší poměrně rozsáhlý archeologický průzkum. K rozkvětu města došlo za vlády Rudolfa II., kdy Polešovice získaly právo pořádat trhy (jeden trh týdenní a dva výroční) a navíc právo užívat svůj erb (se symbolem vína, ale také listů palmy) i pečeť.
Nejstarší vinice v obci Mniška patřila klášteru a je zmíněna v dobových listinách z roku 1454. Nicméně právě zrušení cisterciánského kláštera v průběhu 18. století výrazně přispělo k rozvoji místního vinařství.
Opuštěné vinohrady byly pronajaty poddaným, kteří vrchnosti odváděli poddanské dávky. Především oni se zasloužili o pěstování lahodného moku a taky o budování vinných sklepů rozmanitého provedení.
V roce 1922 byla v Polešovicích zřízena Státní šlechtitelská stanice, která funguje dodnes. Může se pochlubit pěstováním 300 různých odrůd a klonů.
Na počest šlechtitelských úspěchů stanice byla nad obcí postavena vinařská vyhlídka Floriánka. Ta nese jméno právě po rané moštové odrůdě bílého vína vyšlechtěného v této stanici v roce 2010.
Folklór a slavnost „Žehnání vína“
Příznivci folklóru a lidových tradic se mohou potěšit místním lidovým krojem. Čas pro jeho nošení nastává o svátcích, slavnostech ročních období i vyhlášených slováckých hodech s právem, kdy je možné v Polešovicích spatřit až 200 krojovaných účastníků různých věkových skupin.
Udržování folklórní a vinařské tradice podporuje také obnovená slavnost „Žehnání vína“, která je kromě církevního obřadu podpořená také vystoupením cimbálové muziky a také ženského pěveckého sboru.
Kostel svatého Petra a Pavla
Jedinečnou a nepřehlédnutelnou dominantou Polešovic je kostel svatého Petra a Pavla, který je v historických listinách zmiňovaný již v roce 1320. Během husitských válek došlo jeho poboření a následnému obnovení.
V průběhu 18. století zrestaurovaný a nádherně vyzdobený barokními umělci z okruhu Baltasare Fontány a Ignáce Raaba.
Vinařská ulice
Za budovou kostela se nachází rodinné domy s vinnými sklepy a další místní skvost, který představuje ulice vinařská. K ní vás dovede ulička za nákupním střediskem, která je vybavená také bezbariérovým přístupem.
Vinařské ulice je znamenitou ukázkou zemních sklepů zhotovených převážně z červených cihel. Za zmínku stojí také zajímavé zdobení vstupu do jednotlivých vinných sklepů, jež nese také letopočet, kdy byl sklep založený a také jméno majitele.
V současné době najdete na vstupu také kontaktní informace, které vám umožní se s majitelem domluvit na ochutnávce a nákupu vína.