Staroměstský den vína

Staré Město u Uherského Hradiště vás osloví příjemnou atmosférou, která propojuje odkaz našich předků a navzdory dnešní hektické době mu dává nový jedinečný ráz. Folklor, kultura, společenský život, duchovní svět i aktivní sport zde mají své ustálené místo.

Místní si tento dar uvědomují a tak pravidelně pořádají akce, které přitahují pozornost široké veřejnosti. Mezi ně rozhodně patří Michalské hody pořádané v září, ale také Staroměstský den vína. Ten se v posledních letech daří propojovat s dubnovým otvíráním a říjnovým se zavíráním cyklistických stezek –  akcí Na kole vinohrady Uherskohradišťska.

Na kole vinohrady Uherskohradišťska

Nadšení sportovci, rodiny s dětmi i příznivci aktivního života mají možnost si vybrat z několika vytyčených tras (převážce cyklistických, limitovaně i turistických) a strávit příjemný den nejen na kole, ale také seznámením se s lidovými památkami v okolí. A samozřejmě degustace skleničky dobrého vína příjemně osvěží.

Akce startuje na Masarykově náměstí a následně již podle volby trasy pokračuje všemi směry v okolí Uherského Hradiště. Vloni na podzim se účastnici mohli vydat na kole Po stopách cisterciánůstezkou Muškátu moravskéhoRulandského bílého či Blatnického Roháče. Pro pěší byla připravená 15 kilometrů dlouhá trasa na Velehrad. Odměnou v cíli byla tombola a samozřejmě skvělé zážitky.

Staroměstský den vína

Jednou ze zastávek na cyklistických tratích je Jezuitský sklep Event centrum. Návštěvníci mají možnost degustovat víno i gastronomické speciality. S historií kraje i tradic je seznámí kruhové Rozcestí Velké Moravy, které se nachází v prostorách před kostelem. Za drobný peníz (vstupné 10 Kč) si mohou návštěvníci vystoupat na věž kostela svatého Ducha a vychutnat si nádherné výhledy na Staré Město či shlédnout expozici Muzea Velké Moravy.

Pokud vás cyklistika přímo neoslovuje, máte možnost se zúčastnit celodenního kulturního programu v Jezuitském sklepě a seznámit se s jeho zajímavou historií. K dobrému vínu i jídlu vám zahraje cimbálová muzika. Spolek místních vinařů vám nabídne produkci nejen ze svých vinohradů (také vína ze Zlechova, Velehradu). Další specifickou zajímavostí je nedaleké Bonsai centrum Isabelia. Vstup na akci Staroměstský den vína je zpoplatněný. Vstupenky je možné si zakoupit v infocentru.

Jezuitský sklep – Event centrum

Malé kulturní středisko i místní infocentrum se ukrývá v přízemní a sklepní části pod kostelem svatého Ducha. Vznikl v 17. století a na jeho výstavbě se podíleli členové jezuitského řádu z Uherského Hradiště. Původně sloužil jako centrální úložiště zásob vína z nejbližšího okolí.

Dnešní Event centrum slouží ke společenským a kulturním účelům od roku 2014. Přístup k němu je bezbariérový. Pořádají se zde přednášky, degustace, firemní akce i rodinné oslavy. Jeho kapacita činí 100 míst k sezení.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x