Dopřejte si nádherné výhledy na vinice z výšiny Hradištěk

Pokud se vydáte poznat vinařství a vinařské tradice do obce Velké Bílovice na Břeclavsku, určitě si dopřejte výlet k zajímavé románské rotundě. Ta se nachází mezi vinicemi asi 3 kilometry za obcí. Přivede vás k ní naučná stezka Mezi vinicemi ve Velkých Bílovicích. Dospělí i dětští návštěvníci si mohou projít prošlapané pěšinky, odpočinout si u dřevěného posezení v jejím okolí a využít kruhový ukazatel.

Kaple zasvěcená věrozvěstům, patronovi české země i patronovi vinařství je situovaná na návrší zvaném Zimarky. Nachází se v nadmořské výšce 262 metrů, což umožňuje jedinečné pohledy na okolní krajinu. Od malého parkoviště k ní vystoupáte po nenáročném dřevěném schodišti. Dá se k ní přijet autem, na kole, koloběžce či přijít pěšky. 

Kam až dohlédnete?

Kopec Hradištěk nabízí svým návštěvníkům jedinečné pohledy na krásu krajiny osázené vinicemi. Dyjsko-svratecký úval se před vámi rozprostře jako na dlani. Za příznivého počasí snadno dohlédnete na město Břeclav s jeho krásným okolím, na Novomlýnské nádrže u Pavlova, obce Bořetice, Rakvice, Velké Pavlovice, zaujme vás výrazná silueta kostela ve Vrbici.

Z historie

Hradištěk jako strategický bod posloužil už římským legiím Marka Aurelia za markomanské války (166 – 180 n. l.).

Archeologický výzkum v okolí Velkých Bílovic dokládá existenci velkomoravského pohřebiště z 9. století.

Průzkum odhalil celkem 72 hrobů s kosterními pozůstatky včetně doprovodných předmětů (keramické střepy, železné předměty) a naznačil existenci středověkého opevnění na návrší.

Zajímavá pozice se znamenitým výhledem motivovala místní obyvatele k myšlence vybudování poutní kaple na návrší.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Václava a Urbana je zajímavým architektonickým projektem z nedávné doby. Ačkoli byl její základní kámen položený již na konci 2. světové války, její stavební realizace probíhala až v letech 2001 – 2002 a to především za přispění místních občanů.

Zajímavosti

Kromě kulturního a duchovního významu je vyhledávaným místem také mladých snoubeneckých párů. Ty se u ní mohou nechat oddat. Okolí kaple je době konání svatebního obřadu uzavřené pro ostatní návštěvníky. Svatebním obřadům je však vymezený čas v sobotu od 11 do 17 hodin (v období od dubna do října).

Kaple se také opakovaně objevila ve filmech s vinařskou tematikou. Zajisté si vzpomínáte na vinařskou trilogii „Bouřlivé víno“, „Zralé víno“ a „Mladé víno“ s Vladimírem Menšíkem. Trilogie zachycuje život na vinici i osobní osudy v období socialismu. Z novodobějších projektů je to film Bobule z roku 2008.

Okolí Hradišťku

Návrší Zimarky své návštěvníky potěší také bohatou a vzácnou flórou. V jeho okolí roste asi 17 druhů vzácných rostlin (len žlutý, hlaváček jarní, čistec přímý, vlnice chlupatá, šalvěj hajní, hvězdice chlumní). V měsíci květnu si můžete prohlédnout rozkvetlý vstavač vojenský i keřovité katrány.

Lokalita Velké Bílovice je bohatá na černozemě i spraše, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vína. Důkazem toho je osm viničních tratí (Přední hora, Zadní hora, Pod Belegrady, Nová hora, Široká hora, Dlouhá hora, Vinohrádky a Obory), které každoročně dávají svým majitelům znamenité víno s jasným původem.

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x