Jak vybrat domácí vinotéku

Pokud jste milovníci vína a chtěli byste uskladňovat víno přímo u vás doma a vinný sklep si nemůžete dovolit, váš problém může vyřešit domácí vinotéka. Mít doma vinný sklep je určitě výhodou, pokud jste vášniví znalci a milovníci vína a chcete se plně věnovat vinařství. K tomu je ovšem třeba mít dům s prostorným sklepem a požadovaným příslušenstvím. Když si vlastní vinný sklep nemůžete dovolit, a přesto chcete doma uskladňovat víno v požadovaných podmínkách a nechodit stále navštěvovat vinotéku, řešením pro vás může být domácí vinotéka!

Domácí vinotéka má spoustu výhod

Domácí vinotéka není pouze jakousi lednicí, ve které byste uskladňovali svoje víno. Domácí vinotéka umožňuje uskladňování láhví, při němž budete mít víno stále při správné teplotě a temnotě, kterou dané víno vyžaduje. Takové podmínky jsou pro uskladňování vína velmi zásadní. Domácí vinotéka vašemu vínu nejenom přizpůsobí tu správnou teplotu a temnotu, ale budete si také moci vychutnat vaše víno v různých fázích zrání a budete vždy připraveni i pro případné návštěvy. Vypusťte z hlavy stereotypní domněnku, že čím starší víno je, tím je lepší a kvalitnější. Každé víno má již danou dobu zrání. Většinou však bílé víno dozrává dříve než červené. Některé odrůdy se vůbec nedoporučuje dlouho uskladňovat. Také nekvalitní a levně koupené víno se ve vinotéce nevyplatí dlouhodobě uchovávat.  

Jak vybrat tu správnou vinotéku do Vaší domácnosti?

Domácí vinotéky se liší v závislosti na druhu a dané velikosti. Některé vinotéky mohou mít rozdělené sektory, které se mění dle teplot pro uchovávání vína. Každé víno totiž potřebuje jinou teplotu. Liší se zejména teplota pro bílá, a zvláště pro červená vína. Ideální teplota pro vína se pohybuje kolem 10 až 12 stupňů Celsia, ačkoli víno snese i o pár stupňů nižší či vyšší teploty. Proto, že víno snáší různorodé teploty, je mnohem důležitější myslet na jednotnou stálost teploty a temnoty. Ačkoli víno zvládne variabilní teplotu, je přesto důležité, aby se pohybovala na úrovni stálé, a ne kolísavé teploty, což umožní právě domácí vinotéka. Vinotéka zároveň umožní, aby bylo víno zachováno na stejném světle, respektive v přítmí. Pokud skladujete víno, je také potřeba myslet na to, že se lahve mají pokládat ve vodorovné poloze, a to zejména vína, jež máte uzavřena korkovou zátkou. Mohlo by se také stát, že při jiné poloze by ztratilo tu správnou barvu a chuť. To samé platí i v případě nadbytečného manipulování s lahvemi. Uskladněné víno by tak mělo zůstat stále ve stejné vodorovné poloze a nemělo by se s ním nadbytečně manipulovat.

Jaké má funkce a na co brát ohled při výběru? 

Domácí vinotéky jsou nejčastěji termoelektrické a tím zaručují tu správnou teplotu při skladování vína. Navíc jsou vybaveny regulovaným vnitřním oběhem, díky kterému bude vaše víno vždy připraveno. Domácí vinotéka tak bude udržovat vaše víno při ideální teplotě, to znamená v rozmezí 8 – 18 stupňů Celsia. Stačí si pak už jen vybrat domácí vinotéku dle vámi požadované velikosti, to znamená kolik prostoru potřebujete pro uskladnění vín. Vybrat tu ideální vinotéku pro vás tak nemusí být nic obtížného. Důležité je si především určit, jak velkou, tzn. pro jaký počet lahví, chcete vinotéku mít a jak velké finanční prostředky do ní budete chtít investovat. Ačkoli domácí vinotéky působí značně luxusně, nemusí se jednat o nic příliš drahého. Nejlevnější vinotéky se pohybují už od 3 tisíc Kč. Samozřejmě seženete vinotéku, která má možnost uskladnění i pro více jak 50 láhví, ovšem pak se cena odvíjí dle druhu a velikosti. Pokud tak zvažujete uskladňovat víno doma a nemáte na to dané prostory, bude pro vás pořízení domácí vinotéky správnou volbou. Nezabere mnoho prostoru a vaše víno tak budete mít na jednom místě vždy po ruce, a především při ideálních podmínkách, které víno potřebuje. Plně tak vynahradí běžné podmínky klasického vinného sklepa.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x