Jako tiché víno se označuje specifická kategorie vín. Co všechno do ní náleží a čím je specifická? Proč je důležité ji rozlišovat?
Co je tiché víno
Obecně se jako tiché víno ve vinařské terminologii označují všechna vína, která nejsou šumivá nebo perlivá. Laicky řečeno v něm tedy nejsou bublinky.
Jde tedy o obecný souhrnný pojem, který může zastřešovat vína v různých kategoriích:
Dle barvy:
Podle barvy lze taktéž rozlišovat i méně běžná vína oranžová.
Dle obsahu zbytkového cukru:
- sladká vína
- polosladká vína
- suchá vína
- polosuchá vína
Dle jakostního stupně a přívlastků:
- vína (někdejší vína stolní)
- zemská vína
- jakostní vína:
- vína s přívlastkem
- vína kabinetní
- pozdní sběr
- výběr z hroznů
- výběr z bubulí
- výběr z cibéb
- vína slámová
- vína ledová
- vína odrůdová
- vína známková
- VOC
Ve vinařském světě má podobná kategorizace význam hlavně z hlediska zatřídění vín při soutěžích a konkurzech vína.
Tiché víno a oxid uhličitý
Přestože se můžete v různých zdrojích dočíst, že tiché víno je takové, které neobsahuje oxid uhličitý, jenž je ztotožňován právě s přítomností oněch bublinek, není to tak zcela pravda.
Určitý podíl oxidu uhličitého toto víno obsahovat může. Nejedná se ale o významné množství. Nepatrný podíl této látky je typický především pro vína mladá. Jde o přirozenou součást po alkoholové fermentaci. Stejně tak může být přirozený podíl oxidu uhličitého pozůstatkem biologického odbourávání kyselin.
Nikdy však podíl oxidu nepřesahuje limit přetlaku stanovený pro tichá vína. U šumivých vín to bývá kolem 5 až 7 barů, u vín perlivých pak 1 až 2,5 barů.
Tiché víno a spotřební daň
Specifickou kategorii reprezentují tichá vína také z hlediska daňové zátěže. V České republice podobně jako v řadě jiných zemí nepodléhají tichá vína spotřební dani. Této dani v Česku podléhají naopak vína šumivá, veškerý tvrdý alkohol a také pivo.
Přestože se na jaře 2023 ve Strakově akademii odehrála poměrně bouřlivá debata, která následně rezonovala ve veřejném prostoru i díky četným článkům, které se následně vyrojily v médiích, podařilo se výjimku pro tichá vína v té době obhájit. Vláda tak rozhodla s odvoláním na podporu tuzemských vinařů.
Nicméně netrvalo příliš dlouho, než se ve vládní koalici objevily hlasy, které stejné téma znovu vrátily „do hry“. Primárním důvodem je snaha najít úspory ve státním rozpočtu, ekonomové odhadují, že opatření by mohlo přinést 4 až 5 miliard korun. Momentálně se tak mluví o tom, že spotřební daň na víno zavedena skutečně bude, jen zatím nemůžeme říci, v jaké formě.
Tiché víno a daňová uznatelnost
Nepříjemnou novinkou, která však již zavedena byla, je zrušení tzv. daňové uznatelnosti pro tichá vína.
Do zrušení tohoto opatření si mohli podnikatelé i firmy nákupem tichých vín v maximální hodnotě 500 Kč bez DPH za lahev snížit daňový základ, z něhož se vypočítává daň z příjmů. Víno zároveň muselo být označeno označeno logem společnosti, aby splnilo podmínku reklamního a propagačního předmětu.
Právě vína tak tvořila značnou část firemních darů. Byť v této podobě je podobné tvrzení značně diskutabilní a nemalá část podnikatelů tichá vína zřejmě za těchto podmínek pořizovala i pro potřebu osobní.
Ke změně legislativy oficiálně dojde od 1. 1. 2024, daňový odpočet je tak možno uplatnit již pouze do konce letošního roku.
Tiché víno a nárok na odpočet DPH
Kromě toho si u tohoto druhu vín plátci DPH nemusejí odvádět DPH, jelikož se jedná o reklamní nebo dárkový předmět v hodnotě maximálně 500 Kč tak, jak je popsáno v předcházejících odstavcích.
Zároveň pak i má podnikatel možnost uplatnit v plné výši nárok na vrácení (odpočet) DPH ve výši 21 %, a to na základě zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty (zákon o DPH, dle § 72 a 13).