O svařeném víně

Až budete na adventních trzích držet v rukou kelímek se svařeným vínem a tělem se vám bude rozlévat jeho teplo, můžete se na chvíli přenést do starověkého Říma, protože právě odtud tento nápoj pochází. Jeho receptura se za tu dobu takřka nezměnila. Základem je víno, klasicky červené, ale lze použít i bílé, a směs koření, jako hřebíček, badyán, tymián, koriandr či skořice.

A pokud snad při pití svařáku cítíte výčitky, věřte, že děláte správnou věc i pro své tělo. V přiměřeném množství totiž svařené víno působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním, proti chudokrevnosti, posiluje imunitní systém, podporuje trávení a chuť k jídlu a zlepšuje náladu. Až tedy na vás o adventu padne stres z nedostatku času na nákup dárků, nebo nebudete stíhat upéct cukroví, víte, co máte udělat.

Svařené víno ve světě

Svařák není oblíbený jen v České republice. Ve Velké Británii se o podobném nápoji, takzvaném Smoking Bishop zmiňuje již Charles Dickens. V Anglii se svařák, nazývaný Mulled Wine, podává s pomerančem, citronem, skořicí, muškátovým oříškem, fenyklem (nebo badyánem), hřebíčkem, kardamonem, zázvorem a přidává se brandy, nebo zázvorové víno. V nealkoholické variantě, tzv. Mulled Cider, je víno nahrazováno jablečným džusem.

V německy mluvících zemích a ve francouzském Alsasku najdete svařené víno pod názvem Glühwein, které se připravuje z červeného vína, skořicových tyčinek, hřebíčků, badyánů, cukru, vanilkových lusků a někdy mit Schuss, tedy s panákem, např. rumu.

V severských zemích narazíte na Glögg, který obsahuje červené víno, cukr, skořici, kardamon, zázvor, hřebíček, hořký pomeranč a pro silnější chuť vodku, rum či brandy. Glögg se servíruje s rozinkami, sušeným hřebíčkem, blanšírovanými mandlemi a zázvorovými sušenkami.

Mimo Evropu se se svařákem setkáte v Brazílii nebo v Chile.

Není nad domácí výrobu

V zimě najdete svařené víno skoro na každém kroku, ve stánku, v restauraci, v plastovém kelímku, v plechovém hrnku, ve skleničce, sladký, kyselý… Můžete ochutnávat, zkoušet a najít svůj nejoblíbenější, anebo si zkuste připravit domácí variantu, přesně vám na míru. Základem je víno, můžete zvolit červené i bílé, nejideálněji střední kvality a polosladké. Je zbytečné používat vína přívlastková, ty si lépe vychutnáte při přímé konzumaci, ale ani se neodbývejte nekvalitním, či dokonce krabicovým vínem, ze špatného vína dobrý svařák neuděláte. Pokud máte radši sladší svařák, vyberte sladší víno a nebudete muset přidávat tolik cukru.

Lze  použít stolní suchá, jakostní i ovocná vína, a pokud vás láká něco ostřejšího, neváhejte přidat rum, brandy, domácí pálenku, medovinu nebo klasickou vodku. Důležité je též koření. Vybírat můžete z hřebíčku, badyánu, skořice, zázvoru, kardamonu, muškátového oříšku nebo třeba fenyklu. Kombinaci zvolte podle sebe a svých chutí, ale protože možností je mnoho, začít můžete těmito recepty:

Karamelový svařák

  • 0,7 l vína (např. Modrý Portugal)
  • 0,2 l horké vody
  • 3 lžíce cukru
  • 10 hřebíčků
  • půlka skořicové tyčinky
  • 1 badyán
  • špetka koriandru
  • lžička rumu do jednoho hrníčku

Z cukru udělejte karamelový rozvar, přilijte horkou vodu, přidejte koření a deset minut povařte, poté přilijte víno a až se zahřeje (nesmí vařit) odstavte z plotny. Do hrníčku dejte lžíci rumu a svařák je na světě.

Červený svařák s ovocem

  • 0,5 l červeného vína
  • 1/4 jablka
  • 1/2 pomeranče
  • celou skořici
  • hřebíček
  • badyán
  • krupicový cukr

Na slabém plameni ohřejte víno s kořením, přidejte nakrájené ovoce, cukr (záleží na použitém víně a na vaší chuti) a až dosáhnete varu, odstavte z plotny. Máte hotovo.

Až se zima zeptá, co jste dělali v létě, budete připraveni. Nic nezažene zimní chmury lépe než televizní pohádka a voňavý svařák.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x