Jak dlouho vydrží víno v otevřené láhvi

Ve středu večer jste otevřeli láhev vína. Nalili jste si sklenku a usnuli na pohovce při sledování filmu. Jak dlouho vydrží víno otevřené? Je zbylé víno v pořádku i následující den? Určitě! A co den poté? Mělo by být v pořádku! A další den? No… zkuste to. Pokud vám stále chutná, pak si ho vychutnejte. A o týden později? Tady už je to jen pro silné povahy 🙂

Jak dlouho vydrží otevřené víno?

Ve zkratce:

  • Bílé a růžové víno vydrží otevřené až 3 dny.
  • Červené víno vydrží otevřené až 4 dny.
  • Šumivé víno nevydrží bez zátky vůbec a ani se zátkou to nemusí být ono.
  • Ideální situací je konzumace vína do 48 hodin. To však neznamená, že neexistují způsoby, jak situaci zachránit.

Co způsobuje, že se víno kazí?

Klíčem k pochopení toho, jak dlouho vydrží víno otevřené, je vědět, co způsobuje, že se víno kazí. Velkým ničitelem vína je náš přítel kyslík. V okamžiku, kdy vyklopíte zátku, začne víno oxidovat. Trocha kyslíku je samozřejmě dobrá, proto víříme sklenicí a dekantujeme mladá vína. Ale příliš mnoho kyslíku víno rozkládá – chuť se začíná otupovat, vůně blednout. Bílé víno se začne kazit rychleji než červené. Červené víno má třísloviny, které ho udržují v chuti až o dva dny déle. Pití delší dobu otevřeného vína vám neublíží, jen si nejspíš moc nepochutnáte.

Jak udržet otevřené víno co nejdéle čerstvé?

Kupujte menší formáty

Pokud jste v domácnosti jediní nebo jediní, kdo pije víno, zvažte nákup menších lahví vína. Půl lahve, tedy 375 ml, představuje dvě a půl skleničky. Na středu je to mnohem zvládnutelnější množství vína. Tato rada je cenná zejména u šumivých vín, která rychle vyprchávají.

Vraťte zpět špunt!

Pokud víte, že si ten večer dáte jen skleničku vína, ihned po nalití láhev uzavřete a uložte ji do lednice, a to i červené. Chladná teplota zpomalí okysličování. Pokud se jedná o drahé víno, zvažte investici do Coravinu. Tento přístroj umožňuje vylít skleničku bez vyjmutí korku.

Jak to funguje? Coravin jehla pronikne korkem bez jeho výraznějšího poškození. Při nalévání vína proudí opačným směrem argonový plyn, který zabrání vniknutí kyslíku do láhve, jeho kontaktu s vínem a tedy postupnému znehodnocení obsahu. Každá sklenka je pak dokonalá. Po vytažení jehly se korek samovolně uzavře.

Co dělat se zbytky vína?

Když víno ochutnáte, zjistíte, že je kyselé a ovocné chutě jsou pryč. Co teď? Víno to nezvládlo, RIP. Co teď?

Uvařte z něj

Vhoďte do něj omáčku na těstoviny nebo ho použijte k marinování masa. A ještě lépe, udělejte si zálivku z červeného vína.

Připravte si sangrii nebo svařené víno

Použijete dostatek cukru, šťávy a koření, které zamaskují případné nepříjemné chutě vína. Sangrii můžete připravit z bílého nebo červeného vína. Svařené víno se vyrábí z červeného.

Co se stane, když pijete staré víno?

Staré víno, které je již delší dobu otevřené, vám neublíží, jen nebude chutnat dobře. Víno není úplně zbytečné. Můžete ho použít do zálivky nebo ho dát do omáčky na těstoviny.

Jak poznáte, že je víno špatné?

Začněte zrakem. Je vaše bílé víno nyní hnědé? Má vaše červené víno nyní cihlovou barvu? To jsou známky toho, že víno není v pořádku. Za druhé, váš nos to pozná. Pokud k vínu přivoníte a nevoní vám, pravděpodobně není dobré. Pokud ucítíte octový zápach, víno se pravděpodobně zkazilo. Pokud vás vůně neobtěžuje nebo pokud je vůně plochá, pak si dejte malý doušek. Pokud víno ztratilo veškerou ovocnost a šťávu, je pravděpodobné, že víno je prošlé. Víno není škodlivé, jen se neblíží svému potenciálu.

Jak dlouho vydrží Prosecco po otevření?

Prosecco vydrží po otevření pouze několik hodin. Je třeba ho rychle vypít, jinak z něj unikne veškerá karbonizace. Pomocí zátky na šampaňské můžete Prosecco udržet v bublinkách o něco déle, ale po 24 hodinách bude již prázdné.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x