Vinařská cykloturistika aneb nejen za památkami na kole

Morava je nejen krajem vína, ale také ideální destinací pro turistiku. Proč tyhle dvě vášně propojit?

Morava, zem nejen vínu zaslíbená

Zosobněním jižní Moravy je především víno. K tradičním odrůdám zde patří na prvním místě určitě Pálava, která byla vyšlechtěna ve Velkých Pavlovicích. Asi nejvýraznějších kvalit pak tato odrůda dosahuje v lokalitě Mikulovské vinařské podoblasti.

Stabilně mezi konzumenty udržuje oblibu rovněž Rulandské šedé. Zejména v posledních letech se však místní vinaři nevyhýbají experimentům a na moravských vinicích tak přibývají i dříve neznámé odrůdy jako Merlot a Hibernal.

Jižní Morava je krajinou, které její vinařská tradice dodává nezaměnitelný ráz. Každoročně sem tak míří řada turistů užít si mezi prosluněnými vinicemi pohostinnost místních.

Dovolená v tomto koutě naší republiky nabízí kromě vína i četné další rozmanité vyžití. Proto je ideální pro mladé páry, starší turisty prahnoucí po klidu nebo třeba celé rodiny, které se za odpočinkem vydávají i s dětmi.

Tipy na aktivity na jižní Moravě

Místní cyklistické a turistické trasy jsou velmi kvalitní. Terén je zároveň převážně rovinatý a nenáročný. Proto sem bez obav můžete vzít právě i své nejmenší.

Téměř povinností je tak zcela jistě pro návštěvníky všech věkových kategorií navštívit Lednicko-valtický areál, který je nejrozsáhlejším krajinným celkem v Evropě. Vzhledem k rozloze areálu se vám jednoznačně může hodit užitečná rada: Zejména v doprovodu nejmenších výletníků můžete šetřit kroky a zvolit i netradiční způsob přepravy v podobě plavby na Dyji.

Pakliže vás zajímají spíše přírodní krásy, jedním z turistických cílů, které se určitě nevyplatí minout, je i Rudické propadání. Jedná se o součást CHKO Moravský kras. Společně s Býčí skálou vytváří dokonce druhý nejdelší jeskynní systém u nás.

Zajímavostí technickou naproti tomu je Baťův kanál, nazývaný též Průplav Otrokovice-Rohatec. Vodní cesta vznikla v letech 1935–1938. Původně byla určena k přepravě lignitu, a to z Ratíškovic do otrokovické elektrárny. Dnes se však na „Baťáku“, jak se mu milovníky vodního živlu přezdívá, plaví především turisté a majitelé různých rekreačních plavidel.

Vyloženě o další zážitky si říkají teambuildingové akce pořádané pod záštitou různých společností, jež právě sem vysílají své zaměstnance utužovat kolektiv. Ač možností je mnoho a vyzkoušet můžete vodní sporty nebo třeba geocaching, jižní Morava je kraj zaslíbený hlavně cyklistice.

Objevte jedinečné cyklotrasy na Moravě

Krajina je doslova protkaná sítí cyklistických tras. Ty přitom uspokojí nejen milovníky pohodového ježdění po vyafaltovaných silnicích, ale například i vyznavače singletrailů.

Pomyslnou jedničkou bývají mnohými mezi cyklotrasami na jižní Moravě nazývány Lichtenštejnské stezky. Pětice cyklotras propojuje již zmíněnou oblast Lednicko-valtického areálu a část Dolního Rakouska.

S kolem se však můžete vydat na mnohem více zajímavých míst. A mnohé vás jako kouzlem přenesou do daleké exotiky. Například mírně zvlněná krajina mikroregionu Modré Hory podle mnohých připomíná Itálii. Velmi dobře značená trasa nabídne i několik zajímavých úseků určených zdatnějším cyklistům.

Za takového se zrovna nepovažujete, přesto byste chtěli dát šanci cyklovýletu bez limitů? Kromě klasické cyklistiky se stále výrazněji rozmáhá i tzv. e-cyklistika, tedy ježdění na elektrokolech. Kola s vlastním pohonem totiž mají celou řadu předností.

Elektrokolo pro snadnější jízdu vinohrady

Umožňují i uživatelům s omezenou pohyblivostí podívat se na místa, kam už by se sami dostat nedokázali. Rozlišit lze tato moderní kola na městská a sportovní. A právě se sportovním kolem bez problémů zvládnete i delší výlet. V průměru se dojezd u dnešních kol pohybuje na cca 60 až 120 km.

Do aktivního života tak kola s elektromotorem znovu vrací i ty, jimž vlastní fyzický fond už neumožňuje podnikat delší výlety. Současně však elektrokolo můžeme považovat za účinnou formu rehabilitace. Nepohybuje se totiž výhradně bez vašeho přičinění, ale cyklista, který jej chce rozpohybovat, musí sám šlapat.

Elektrokolo nicméně rozhodně není určeno jen těm, kteří se sami z objektivních příčin dostat dále nezvládnou. Jeho pořízení nemusíte vnímat jen jako jakousi úlitbu aktivnímu životnímu stylu. Jednoduše jej využijete i tam, kde si prioritně plánujete odpočinout. Chcete se snadno a ekologicky přiblížit vstříc památkám nebo přírodním krásám, užít si okolní krajinu, aniž byste byli zavření v autě či vlaku, ale vidina mnohakilometrové dřiny jednoduše není tím, co by vás lákalo? Elektrické kolo tento problém elegantně vyřeší.

To pravé kolo si zaručeně vyberete přímo ve znojemské provozovně Kolor. Jedná se o specializovaný obchod, který nabízí vše potřebné pro městskou cyklistiku. Tedy kromě samotných kol zde najdete i kvalitní a stylové cyklistické oblečení, s nímž vás zaručeně nepřekvapí žádné rozmary počasí.

5 2 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x