10 rozdílů mezi bílým a červeným vínem

Víno je jedním z nejstarších a nejpopulárnějších nápojů na světě. Přestože existuje nespočet druhů a odrůd vína, mnoho lidí rozlišuje pouze mezi dvěma základními kategoriemi: červeným a bílým vínem. Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké jsou jejich charakteristiky? Podíváme se na 10 klíčových rozdílů mezi bílým a červeným vínem.

#1 Způsob výroby

Jeden z hlavních rozdílů mezi červeným a bílým vínem spočívá v způsobu jejich výroby. Zatímco červené víno se vyrábí z červených hroznů se slupkami, které zůstávají v kontaktu s hroznovým moštem během fermentace, bílé víno se vyrábí z bílých hroznů, u kterých se slupky před fermentací oddělují. Tento rozdíl ovlivňuje chuť, barvu a další vlastnosti vín.

#2 Chuť

Bílá vína jsou obecně známá svou svěží, ovocnou chutí s nádechem citrusů, jablek, broskví nebo květin. Na druhou stranu, červená vína mají obvykle bohatší a plnější chuť s tóny červeného ovoce, koření a bylin. Chuť každého vína závisí také na odrůdě, klimatu a způsobu výroby.

#3 Barva

Červené víno získává svou charakteristickou barvu díky kontaktu moštu se slupkami červených hroznů během fermentace. Naopak bílé víno má světlejší barvu, protože slupky bílých hroznů se oddělují před fermentací.

#4 Třísloviny

Červená vína obsahují třísloviny, které pocházejí ze slupek, semínek a stonků hroznů. Třísloviny přispívají k některým zdravotním přínosům červeného vína, ale také dodávají vínům určitou hořkost a svíravost. Bílá vína obvykle obsahují méně tříslovin než červená.

#5 Servírování

Teplota, při které se víno servíruje, ovlivňuje jeho chuť a aroma. Červená vína by měla být podávána mírně chladnější než pokojová teplota, zatímco bílá vína by měla být podávána chladnější.

#6 Přínosy pro zdraví

Červená vína jsou známá svými zdravotními přínosy, zejména díky obsahu antioxidantů a tříslovin. Bílá vína také obsahují některé prospěšné látky, ale obecně se považují za méně zdraví prospěšná než červená vína. Studie ukazují, že umírněná konzumace červeného vína může přispět ke snížení rizika srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny. Je však důležité zdůraznit, že nadměrné pití alkoholu je škodlivé pro zdraví.

#7 Sladění s jídlem

Při sladění vína s jídlem se často říká, že červená vína nejlépe chutnají s červeným masem, jako je hovězí, vepřové nebo jehněčí. Bílá vína se obvykle doporučují k bílému masu, jako je drůbež, ryby nebo mořské plody. Samozřejmě existují výjimky a nejlepší harmonii chutí najdete dle vlastního vkusu.

#8 Zrání vína

Červená vína mají obecně vyšší potenciál zrát a zlepšovat se s věkem. Třísloviny a další látky v červeném víně se během skladování změkčují, což vede k vyváženější a komplexnější chuti. Některá bílá vína také zraje dobře, ale většina z nich je určena k pití mladá.

#9 Odrůdy hroznů

Bílá a červená vína se vyrábějí z různých odrůd hroznů. Některé z nejznámějších odrůd pro červené víno zahrnují Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir a Syrah. Pro bílé víno se často používají odrůdy jako Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling a Pinot Grigio.

#10 Sladkost

I když jak bílá, tak červená vína mohou být sladká, bílá vína mají tendenci být sladší než červená. Sladkost vín se liší v závislosti na odrůdě hroznů, způsobu výroby a zbytkovém cukru, který zůstává po fermentaci. Běžně se setkáváme s bílými víny, která jsou polosladká až sladká, zatímco červená vína bývají spíše suchá až polosuchá.

Ačkoli červená a bílá vína mají mnoho rozdílů, důležité je si uvědomit, že obě kategorie vín nabízejí širokou škálu chutí, aromat a stylů. Volba mezi červeným a bílým vínem je často otázkou osobního vkusu a preference. Nejlepším způsobem, jak zjistit, které víno vám nejvíce vyhovuje, je ochutnávat různé odrůdy a značky. Nakonec je nejdůležitější užít si víno, které vám chutná, ať už je to červené nebo bílé.

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x