Odrůda Chrupka bílá


Chrupka bílá se řadí mezi nejstarší kulturní odrůdy révy vinné na světě. Její původ je pravděpodobně ve střední Asii, odkud se následně rozšířila do oblastí Malé Asie a Turecka. Ve Francii se objevila poprvé v roce 1523 a od té doby se postupně rozšířila po celé Evropě. Nejvýraznější rozmach zaznamenala pravděpodobně ve Švýcarsku, kde se objevila v 18. století. V určitých evropských vinařských regionech je pěstována jako moštová odrůda pro výrobu vína. Tato odrůda se rovněž využívá k výrobě vína v České republice.

Ampelografická charakteristika

Mladý letorost je na vrcholu velmi jemně ochlupený. Mladé listy mají hnědě červenobronzovou barvu. List je středně velký s pětiúhelníkovitou nebo protáhlou vejčitou čepelí. Řapíkový výkrojek je uzavřený, s úzkým otvorem nebo otevřený, ve tvaru šípu. Hrozen je střední až velký, válcovitý nebo válcovitě kuželovitý. Bobule je středně velká, kulatá a pravidelná. Její barva je zelenožlutá, na slunné straně má nahnědlé líčko. Jednoleté dřevo je tmavohnědé, s žlábky a tečkami po celé délce.

Pěstitelské vlastnosti

Chrupka bílá obvykle raší v poslední dekádě dubna. Začíná kvést v první polovině června. Dozrávání bobulí se začíná koncem července. Odrůda obecně zraje v první až druhé dekádě září.

Chrupka bílá preferuje mírně kvalitní svahovité půdy. Ideální jsou dostatečně osluněné svahy. Lokality by měly být chráněné před větrem. Nejlepší jsou křemenně-hlinité nebo skeletové půdy, které jsou dostatečně hluboké a bohaté na živiny. Důležitá je dobrá vododržnost půdy. Suché a vápencové půdy nejsou vhodné.

Odolnost vůči zimním mrazům je vysoká. Chrupku bílou je možné pěstovat i v okrajových oblastech kde se vinná réva vyskytuje. Odrůda je ale citlivější na poškození jarními mrazy, které mohou významně ovlivnit sklizeň.

Chrupka bílá je více odolná vůči plísni révy než vůči padlí révy. Odrůda je relativně odolná proti poškození šedou hnilobou. Při nepříznivém počasí v době kvetení a ve větrných lokalitách je citlivá na sprchávání květenství.

Pro tuto odrůdu se doporučuje zatížení 6-8 oček na m2. Střední nebo vysoké vedení s řezem na dlouhé tažně je ideální pěstitelským tvarem. Tažně lze uvázat vodorovně nebo je měkce ohnout do oblouku.

Podnože se vybírají na základě půdních podmínek dané oblasti. V bohatých a dostatečně vlhkých půdách je vhodná podnož Teleki 5 C. V písčitých půdách a při menších tvarů můžeme doporučit podnož SO 4. Kober 5 BB se používá jen na chudých půdách.

Chrupka bílá obvykle nevyžaduje dodatečnou regulaci násady hroznů během vegetačního období. Odlistění oblasti hroznů provádíme především pro lepší provzdušnění a snížení rizika napadení houbovými chorobami, hlavně hnilobami.

Využití odrůdy

V našich regionech se používá jako stolní odrůda pro přímou konzumaci hroznů. Hrozny jsou šťavnaté s příjemnou chutí. Slupka a semena nejsou nepříjemné. Přeprava se snadno zvládá. Chrupka bílá je rovněž vhodná pro výrobu lehkých bílých vín s příjemnou květinovou vůní a svěží kyselinkou.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x