Stále více lidí zastává názor, že alkohol není samozřejmou součástí společenského života. Iniciativy jako Suchej únor stále více z nás přesvědčují, že abstinence není nic, za co je potřeba se stydět. Jde o nový životní styl. A tomu se přizpůsobila i nabídka nápojů.
Nealkoholická vína jsou vhodná pro řidiče i těhotné ženy
Zvyšuje se tak zájem nejen o běžné nealkoholické nápoje, ale i o nealko verze tradičních nápojů, jako jsou například vína.
Tzv. dealkoholizovaná vína jsou určena všem moderním lidem, kteří chtějí žít v souladu se zásadami zdravého životního stylu. Soudobá věda se již řadu let intenzivně zaobírá vlivem vína na lidské zdraví. Z různých průzkumů vyplývá, že uměřená konzumace tohoto alkoholického nápoje je prospěšná.
A pro víno bez alkoholu to platí rovněž. Vliv má jeho pití na pružnost cévních stěn, dále se hovoří o tom, že má schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi a je i prevencí proti infarktu a cévní mozkové příhodě.
Dopřát si víno bez alkoholu mohou motoristé i lidé, kteří z různých důvodů momentálně konzumovat alkohol nemohou, například vlivem užívání léčiv, ale bez obav také těhotné a kojící ženy.
Dealkoholizované víno si pochopitelně mohou dovolit i ti, kteří alkohol z různých důvodů odmítají, ať už jsou to důvody náboženské nebo ryze subjektivní. Některým lidem alkohol nechutná, případně jsou jim nepříjemné jeho účinky.
Dealkoholizované víno je dietní
Nealkoholické víno je ideální alternativou také pro jedince, kteří musejí momentálně udržovat redukční dietu. Odstraněním alkoholu dochází rovněž k redukci kalorické hodnoty. Dealkoholizované víno obsahuje cca o dvě třetiny méně kalorií než to klasické.
Podobně se hodí nealkoholické víno pro sportovce, kteří si nechtějí nechat narušovat svůj tréninkový plán, ale současně se nehodlají vzdát požitků z konzumace vína. Po posezení se sklenkou nealkoholického vína odejdete se stoprocentně „čistou“ hlavou.
Po poradě s lékařem by měli dealkoholizovaná vína konzumovat diabetici. Tento typ vína stále malé množství cukru obsahuje. Je to však otázkou konkrétního druhu vína, například odrůda Odrůda Müller Thurgau obsahuje pouze minimální množství cukru, zatímco jiné mají podíl cukru vyšší, kolem 5 %.
Z principu však není vhodné nabízet tato vína dětem a mladistvým. Jedná se o skutečné víno, které bylo „pouze“ zbaveno alkoholu, nejde o mošt. Víno je však chutí i vůní velmi blízké běžné alkoholické variantě. Hrozí proto vypěstování návyku na chuť a riziko, že mladistvý by později spíše mohl upřednostnit alkoholickou verzi. Na místě je proto podávání až po dosažení zletilosti jako u vín běžných.
Jak se vyrábí nealkoholické víno
Jako nealkoholické lze vyrobit oba druhy vín, to znamená červené i bílé. Stejnou cestou lze vytvořit i vína šumivá. Obsah alkoholu se u těchto vín snižuje na 0,5 % objemových, případně méně.
K odstranění alkoholu z vína se v současné době používají tři technologie. V první řadě to může být vakuová extrakce, dále dvoufázová vakuová extrakce nebo buněčná osmóza.
Při vakuové extrakci se víno zahřeje ve vakuové komoře na teplotu do 30 °C. Víno pak projde tzv. sublimací, to znamená, že alkohol se začíná odpařovat. Nevýhodou této technologie je ztráta aromatických látek.
Právě z těchto důvodů byla vytvořena metoda dvoufázové extrakce, při níž dochází nejdříve k odebrání aromatických látek. Jakmile je ukončena sublimace alkoholu, lze aroma do vína vrátit. Tato technologie je vůči vínu maximálně šetrná.
Metoda buněčné osmózy patří k moderním způsobům výroby nealkoholického vína. Stále se však jedná o postup, který se vyvíjí a vinaři se snaží dosáhnout v maximální možné míře uspokojivé chuti i aroma výsledného nápoje.