Znojemské historické vinobraní

Znojemské vinobraní je každoroční slavnostní událostí, která se koná ve městě Znojmo na jihu Moravy. Toto vinobraní je pochopitelně spjato hlavně s výrobou vína, která se v této oblasti vyrábí už od dob římského impéria, ale zároveň je také symbolem spolupráce a jednoty obyvatel tohoto města. 

Historie vinobraní tedy sahá až do 12. století, kdy se v této oblasti začala rozvíjet produkce vína. První zmínky o konkrétní podobě vinobraní nicméně pocházejí až z roku 1688, kdy se tato slavnost prokazatelně konala na zámku v Znojmě. Postupem času se vinobraní stávalo stále významnějším a začínalo získávat významnou roli v hospodářském a kulturním životě města.

Koncem 19. století nicméně bylo přerušeno kvůli sérii špatných sklizní. Ovšem v roce 1936 se slavnost opět vrátila na scénu, když bylo založeno Znojemské historické vinobraní. Od té doby se tato slavnost koná každý rok o prvním zářijovém víkendu, přičemž trvá tři dny. Slavnost se koná v historické části Znojma a nabízí návštěvníkům mnoho zábavy, degustací vína a místních specialit.

Všichni návštěvníci si přijdou na své

Akce začíná v pátek večer slavnostním průvodem, který vede ulicemi města a končí na náměstí Svobody, kde se slavnostně vinobraní otevírá. V sobotu jsou pak hlavními atrakcemi tradiční degustace a historické průvody v tradičních krojích znojemských vinařů. 

V neděli se pak koná nejvýznamnější událost – slavnostní průvod znojemských „bratrstev“. Bratrstva jsou organizace, které se věnují ochraně a rozvoji tradičních řemesel a obyčejů. Tyto průvody jsou charakteristické velmi bohatou výzdobou.

Jedním z nejvýznamnějších obyčejů spojených s vinobraním je i tzv. koštování. Jedná se o slavnostní procesí, při kterém se přináší nová úroda vína do města a obyvatelé se při tomto průvodu oblékají do tradičních krojů a zpívají lokální písně. Koštování je ukončeno slavnostním otevřením prvního soudku vína, které symbolizuje zahájení sklizně a příchod podzimu.

Výkladní skříň znojemského vinařství

Znojemské vinobraní je také důležitou příležitostí pro místní vinaře, kteří se zde setkávají a prezentují svá vína. Toto setkání slouží k výměně zkušeností a nových trendů v oblasti vinařství, a také k posílení spolupráce mezi vinaři a místními obyvateli.

Je taktéž neodmyslitelně spojeno s hudbou a tancem. V průběhu slavnosti se konají koncerty různých hudebních skupin a místních folklorních souborů. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet různé druhy tance a zúčastnit se tanečních soutěží. V průběhu celého víkendu se též hrají divadelní představení. 

Znojemské vinobraní je v neposlední řadě i skvělou příležitostí pro nákup suvenýrů a místních specialit. V centru města je během slavnosti otevřený trh, kde si návštěvníci mohou zakoupit například tradiční výrobky z kůže nebo dřeva, místní potraviny nebo suvenýry spojené s vinařstvím.

Ochutnejte ta nejlahodnější vína z regionu

Celkově lze konstatovat, že Znojemské vinobraní je výjimečnou příležitostí pro poznání kulturního dědictví a tradic města Znojma a jeho okolí. Tuto slavnost každoročně navštěvuje mnoho lidí z celého světa, kteří se díky ní mohou seznámit s místními tradicemi a ochutnat znojemské speciality, a ta nejlahodnější vína z regionu

Návštěvníci si tedy mohou vyzkoušet degustaci různých druhů vína z místních vinic, které patří k těm nejlepším v České republice. Též se mohou těšit na tradiční znojemské kroje či na vystoupení místních sborů. 

Znojemské historické vinobraní

Akce se koná: 13.–15. září 2024
Web: www.znojemskevinobrani.cz

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x