Odrůda Pola

Odrůda byla vyšlechtěna ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Tým šlechtitelů tvořili V. Křivánek, A. Tománek a Z. Habrovanský. Vyšlechtěna byla křížením odrůd Poběda x Košutův hrozen pod pracovním označením POKO 1/58. Do Státní odrůdové knihy byla tato odrůda zanesena v roce 2001. Pola je odrůda vhodná jak pro velkovýrobní pěstování, tak pro drobné pěstitele a zahrádkáře v okrajových oblastech.

Ampelografická charakteristika

Vrchol mladého letorostu je zelenavě zabarven, jemně chlupatý, s načervenalou okrajovou oblastí mladých listů. List je střední velikosti, světle zelený, srdčitý. Listová čepel je výrazně pětilaločná. Hrozen je velký, středně kompaktní, velmi přitažlivý. Stopka je u základu rozvětvená. Bobule je velká, krátko eliptická až eliptická, voskově ojíněná. Barva bobule je červenofialová. Chuť plodů je neutrální, harmonická, v některých případech i jemně aromatická. Jednoleté dřevo je intenzivně hnědé, čárkované.

Pěstitelské vlastnosti

Rašení odrůdy Pola začíná ve 2. dekádě dubna. Kvetení nastává v 1. dekádě června. Dozrávání bobulí začíná začátkem srpna. Pola je odrůda dozrávající raně, v 1. polovině září.

Pola je vhodná pro pěstování ve všech vinařských oblastech, buď venku nebo v skleníkových podmínkách. Ideální jsou chráněná a dobře osluněná místa. Tato odrůda má nižší požadavky na půdu. Snese i sušší stanoviště, kde však vytváří menší hrozny. Proto jsou vhodné půdy dobře hnojené a dostatečně zásobované vodou. Tyto půdy jsou hlinité a hlinito-písčité. Ve sklenících je doporučena dodatečná závlaha. Při velkovýrobním pěstování by měla být nezbytná kapková závlaha.

Pola má průměrnou odolnost vůči zimním mrazům. V případě mrazového poškození dochází k zničení hlavních oček, ale odrůda vyraší z podoček a vytvoří přesto dostatečnou úrodu.

Pola je náchylná na napadení plísní révy a padlím révy. Pro produkci kvalitních hroznů je nutné věnovat velkou pozornost ochraně vinné révy proti těmto chorobám. Nezbytné jsou jak přímé, tak nepřímé metody ochrany. Ve skleníkových podmínkách je nutné věnovat zvláštní pozornost padlí révy. Odolnost hroznů vůči poškození šedou hnilobou je dobrá.

Doporučené zatížení pro tuto odrůdu je 4-6 oček na m2. Odrůdu je možné pěstovat na středně vysokém nebo vysokém vedení s řezem na tažně. Možné jsou i pergoly, kde je třeba pečlivě sledovat možnost přetížení keřů. Odrůda má husté listí a růst zálistků je proto náročnější na zelené práce. Keř by měl být stále dostatečně prodyšný. Velmi důležité je v tomto směru odlistění v oblasti hroznů. Odstraňujeme 1-2 listy v oblasti hroznů. Odlistění významně zlepšuje zbarvení plodů a kvalitní zrání chuťových látek ve slupce. V případě vysokého nasazení plodů provádíme regulaci násady během vegetace.

Podnože vybíráme v závislosti na půdních podmínkách a podle zvoleného pěstitelského tvaru. Do velmi dobrých půd by se měly používat středně bujně rostoucí podnože, do horších půd se mohou použít i bujně rostoucí podnože.

Využití odrůdy

Pola je typická stolní odrůda určená především pro přímý konzum hroznů, velmi atraktivního vzhledu hroznu a velmi příjemných chuťových vlastností. Odrůdu by bylo vhodné využívat pro velkovýrobní pěstování.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x