Odrůda Panonia Kincse

Panonia Kincse je odrůda z Maďarska, kterou v roce 1942 vyšlechtil Ferenc Poczik. Byla vyšlechtěna křížením odrůd Královna vinic a Cegléd szépe. Původně z Maďarska se dále rozšířila na Slovensko a postupně se dostala do moravských vinohradnických oblastí. Tato odrůda je často používána při šlechtění stolních odrůd révy vinné.

Ampelografická charakteristika

Mladý vrchol letorostu je jemně chlupatý, má zelenou barvu s nahnědlými listy. List je středně velký, ve tvaru vejce a má pět laloků. Řapíkový výkrojek je otevřený, vypadá jako lyra a u báze řapíku je ostrý. Hrozen je velký, má tvar válcovitého kuželu, u báze je trochu větvený a je hustý až řídký. Bobule je velká, má elipsovitý tvar, je pravidelná, se zaokrouhleným vrcholem a je žlutá. Slupka je srostlá s pevnou a dosti šťavnatou dužinou. Jednoleté dřevo je světle hnědé a pruhované.

Pěstitelské vlastnosti

Panonia Kincse začíná rašit uprostřed dubna. Zrání bobulí začíná koncem července až začátkem srpna a dozrávají v první dekádě září.

Panonia Kincse je vysoce náročná na místo pěstování. Může být pěstována pouze na velmi teplých místech, kde není výrazný pokles zimních teplot. Je citlivá na zimní mrazy. Odrůda je vhodná pro velkovýrobní pěstování v teplých oblastech. V našich podmínkách je vhodná především pro zahrádkářské pěstování, a proto ji umístíme na nejteplejší místo v naší vinici nebo zahradě. Ideální jsou slunné zdi zahradních staveb. Půdy by měly být hluboké, hlinitopísčité, dobře zásobené vodou a živinami. Na velmi těžkých a nadměrně výživných půdách může dojít ke sprchávání květů. Suché půdy nesnáší a v těchto půdách se nevytvářejí krásné hrozny. Pro vývoj kvalitních hroznů je v těchto půdách nezbytné dodatečné zavlažování.

Jedná se o evropskou odrůdu, která je náchylná na houbové choroby, a proto je nutné ji chemicky ošetřovat. Odrůda musí být pravidelně ošetřována fungicidy proti plísni a padlí révy. Při pěstování v méně ventilovaných sklenících je nutné se zaměřit především na ochranu proti padlí révy, které se v těchto podmínkách může vyskytovat. Odolnost proti šedé hnilobě je dobrá, protože tato odrůda má poměrně volný hrozen a díky ranému dozrávání může unikat silnějším infekcím.

Doporučené zatížení pro tuto odrůdu je 4-6 oček na m2. Stolní odrůdy révy vinné je vhodné v našich klimatických podmínkách pěstovat na vysokých tvarech s dostatečným množstvím starého dřeva. Nejvhodnější je její pěstování ve tvaru pergoly, která zároveň vytváří příjemné prostředí v zahradě nebo v blízkosti domu. Odrůdu lze také pěstovat na středním nebo vysokém vedení s řezem na tažně. Při tomto způsobu pěstování je vhodné provádět proředění hroznů, tzn. na výhonku vždy ponechat pouze jeden, nejlépe vyvinutý hrozen. Odstranění hroznů je vhodné provádět po úspěšném odkvětu odrůdy. Tímto postupem méně zatěžujeme keř, získáme lépe vyvinutý hrozen a zajišťujeme větší zralost dřeva a tím nepřímo i lepší podmínky pro přezimování. V oblasti hroznů je také vhodné provádět odstraňování zálistků, což zajišťuje lepší vysušení listové plochy a hroznů a snižuje možnost infekce houbovými chorobami. Je citlivá na hezké počasí během kvetení. Při deštivém a chladném počasí může dojít ke sprchávání květenství.

Podnožovou odrůdu vybíráme podle půdních podmínek. Při výběru sevyhneme bujně rostoucí podnoži Kober 5 BB. Ostatní podnožové odrůdy můžeme vybrat na základě půdních podmínek lokality.

Využití odrůdy

Panonia Kincse je klasická stolní odrůda určená primárně pro konzumaci čerstvých hroznů. Spotřeba čerstvých hroznů je důležitá jako zdroj vitamínů, minerálů a cukrů. Je určena pro komerční pěstování v teplých klimatických podmínkách.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x