Odrůda Julski Biser

Julski Biser je šlechtitelský počin bulharského původu, který vzešel z Výzkumného ústavu pro vinohradnictví a vinařství v Plevenu. Vznikl křížením dvou odrůd, konkrétně Afuz Ali x Hybrid III/2. Hybrid III/2 je produktem křížení odrůd Čabaňská perla a Čiljaki rozovyj. V České republice je tato odrůda méně běžná. Je zde pěstována na samostatných keřích či menších parcelách vinic menších vinařů nebo ve sklenících. Ve slovenských vinicích je odrůda zastoupena více. Na Slovensku sloužila jako základ pro další šlechtění.

Ampelografická charakteristika

Vrchol nového letorostu je zelený. Lístky jsou hladké. List je střední až velké velikosti. Listová čepel je oválná s hladkou spodní stranou listu. Má jemně třílaločnatý až pětilaločnatý tvar. Řapíkový výkrojek je otevřený. Hrozen má střední až velkou velikost. Hrozen má tvar válce, rozvětvený kuželovitě. Hrozen je středně hustý. Bobule je středně velká, s elipsovým tvarem, zelenožlutá. Na slupce je voskovitý povlak. Slupka i dužina jsou středně pevné. Jednoleté dřevo je hnědé, v uzlech červenohnědé.

Pěstitelské vlastnosti

Rašení začíná později, koncem dubna. Kvetení začíná v první polovině června. Bobule začínají zrát koncem července až na začátku srpna. Julski Biser dozrává v moravských vinicích v první polovině září.

Odrůda má vyšší nároky na prostředí. Jedním z důvodů je citlivost na zimní mrazy. Vyžaduje místa na slunci, ideálně na svahu. Pro zahrádkářské pěstování jsou ideální místa orientovaná na jih a chráněná směrem na sever, třeba budovou. Půdy jsou vhodné hlinité nebo hlinitopísčité s dobrým zadržováním vody. Nejsou vhodné sušší stanoviště, které mohou vést ke špatné kvalitě hroznů. V takových místech je třeba provádět doplňkové zavlažování.

Julski Biser vyžaduje standardní ochranu proti houbovým chorobám. Je citlivější na plíseň a padlí. Zejména ve sklenících je třeba provádět pravidelnou a důslednou ochranu proti padlí. Střední odolnost proti šedé hnilobě je vyvážena raným dozráváním hroznů. Je nutné provést ochranu proti šedé hnilobě. Při aplikaci fungicidů je však třeba respektovat ochrannou lhůtu přípravku.

Doporučená zátěž pro tuto odrůdu je 6-8 oček na m2. Odrůda je vhodná především pro velké tvary. Pěstování na pergolách s větším množstvím starého dřeva je velmi vhodné. Větší množství starého dřeva a tím větší množství zásobních látek uložených přes zimu může zvýšit odolnost proti mrazu. Není vhodné keře příliš zatěžovat, neboť se tak mohou vytvořit hrozny horší kvality. Pro dosažení kvalitních hroznů je třeba na letorostu ponechat vždy jeden hrozen. Regulaci násady je vhodné provádět po odkvětu. Tuto regulaci provádíme na základě stavu květů hroznů. Pokud jsou některé hrozny postižené sprcháváním, tyto odstraníme. Při pěstování v skleníku je třeba keře před zimou řádně zavlažit.

Julski Biser je nejlépe štěpovat na bujně rostoucí podnože, například Kober 5 BB, Kober 125 AA a Craciunel 2.

Využití odrůdy

Julski Biser je určen pro konzumní účely, zejména jako stolní hrozny. Kvalitní hrozny vzhledem i chutí však dosáhneme pouze pokud nebudeme keře nadměrně zatěžovat úrodou. Nadměrné zatížení keřů, zejména na pergolových tvarech, vede k sklizni hroznů nižší kvality a k výraznému oslabení celého révového keře.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x