Diamant je odrůda vinné révy určená pro konzumaci, která byla vyšlechtěna v Komplexním výzkumném ústavu vinohradnickém a vinařském v Bratislavě. Tato odrůda je výsledkem křížení dvou odrůd, konkrétně Julski biser a Pannónia kincse 13/22.
Ampelografická charakteristika
Vrchol mladého výhonu je hladký, bez chlupů, s bronzově-olivovým zbarvením. Velikost listu je střední. Čepel listu je pětiúhelníkového tvaru a pětilaločná. Výkrojky čepele listu jsou středně hluboké. Řapíkový výkrojek je otevřený, lyrovitý. Hrozen je značně velký až extrémně velký. Hrozen má kuželovitý tvar a je rozvětvený u základu třapiny. Bobule v hroznu jsou uspořádané volně až středně těsně. Bobule je velká, eliptická. Barva slupky je žlutozelená a pokrytá voskovitým nádechem. Slupka je pevně spojená s masitou dužinou.
Pěstitelské vlastnosti
Diamant je charakteristická, velkoplodná stolní odrůda s raným obdobím dozrávání. Zrání hroznů probíhá od konce srpna do první dekády září.
Vyzrávání jednoletého dřeva je dobré. Negativní vliv na dozrávání dřeva může mít nadbytečné zatížení keřů úrodou. Odrůda je dobře odolná vůči zimním mrazům. V některých letech na lokalitě v Lednici došlo k poškození pozdními jarními mrazy.
V jižních vinařských oblastech – Slovensko, Maďarsko – je možné pěstování této odrůdy na velkovýrobní úrovni pro produkci stolních hroznů. V našich podmínkách vyžaduje tato odrůda vysoce kvalitní vinohradnické lokality. Ideální jsou svahovité terény s dobrým osluněním. Rovinaté lokality, kde hrozí značné riziko poškození oček zimními mrazy, nejsou vhodné. U zkušených pěstitelů a zahrádkářů je možné pěstování odrůdy Diamant i ve sklenících.
Pěstování odrůdy Diamant není vhodné na suchých lokalitách. Na těchto půdách se tvoří méně kvalitně rozvinuté hrozny a bobule jsou často podstatně menší. Odrůda proto preferuje půdy s dobrým vodohospodářstvím. Vhodné jsou hlubší, hlinité nebo hlinitopísčité půdy, které jsou dostatečně výživné. Na suchých lokalitách je možné využít doplňkovou závlahu.
Diamant je odrůda s průměrnou až nízkou odolností vůči plísním révy a padlí révy. Správná ochrana je velmi důležitá, aby nedocházelo k poškození hroznů. Odolnost vůči šedé hnilobě a ostatním hnilobám je relativně dobrá. Díky ranému období zrání není obvykle potřeba ochrana proti šedé hnilobě. Pokud se pěstitel rozhodne pro ochranný zásah proti šedé hnilobě po zaměkání bobulí, měl by dodržovat ochrannou dobu daného přípravku. Bobule jsou velmi dobře odolné proti praskání. I při velkém příjmu vody v období po zaměkání bobulí nedochází k praskání bobulí.
Podnožové odrůdy pro Diamant je nutné volit na základě půdních podmínek konkrétního stanoviště. Je třeba brát v úvahu nižší odolnost podnože SO 4 vůči suchu.
V našich podmínkách pěstování je doporučené zatížení 6-8 oček na m2. Preferované jsou větší pěstitelské tvary. Diamant lze pěstovat na vedení s řezem na dlouhý tažeň, nebo na různých modifikacích pergol určených pro pěstování stolních odrůd.
Při hojné násadě plodů po odkvětu je třeba věnovat velkou pozornost regulaci násady plodů v průběhu vegetačního období. Na rozdíl od moštových odrůd je u stolních odrůd dobré podporovat zvětšení bobule. Regulace je tedy vhodné provádět v období 3 týdnů po odkvětu odrůdy.
Při případném odlistění zóny hroznů je nutné postupovat velmi opatrně. Tento zásah je určený k podpoře kvalitního vybarvení hroznů do žluté barvy, ne k vzniku slunečního úpalu. Budeme proto věnovat velkou pozornost vylamování zálistků v zóně hroznů a listy odstraňujeme pouze v přehuštěných keřích.
Hrozny sklízíme na základě poměru mezi obsahem cukrů a kyselin. Termín sklizně lze stanovit na základě analytických hodnot s využitím koeficientů určených pro stolní odrůdy. Mnohem jednodušší metodou hodnocení je senzorické vyhodnocení poměru mezi obsahem cukrů a kyselin v bobulích.
Využití odrůdy
Diamant je stolní odrůda určená pro průmyslové pěstování. Pěstování v našich klimatických podmínkách obvykle není rentabilní kvůli levnějšímu dovozu velkoplodných stolních hroznů ze zahraničí.
V České republice proto najde hlavní uplatnění mezi malými pěstiteli vinné révy a zahrádkáři.