Odrůda Arkadia

Odrůda Arkadia je reprezentantem stolních odrůd. Byla vyšlechtěna v ukrajinském výzkumném ústavu pro vinohradnictví a vinařství v Oděse. Vznikla křížením stolních odrůd Moldova a Cardinal. Na Ukrajině je Arkadia jednou z velkoplošně pěstovaných odrůd vinné révy. V našich klimatických podmínkách je určena hlavně pro malé vinice a zahrádkáře. Arkadia je první zaregistrovaná stolní interspecifická odrůda v České republice.

Ampelografická charakteristika

Vrchol mladého výhonku je zelený, se středně hustým ochlupením. List je středně velký až velký, tmavě zelený, třílaločnatý až mírně pětilaločnatý, s výraznými zuby na okraji listu. Povrch listové části je hladký. Hrozen je velký až extrémně velký, u třapiny se rozvětvuje, s rovnoměrnou hustotou. Bobule je velká, oválná, zelenavě žlutá, v plné zralosti dokonce žlutá. Dužina je pevná, silná a chrupkavá. Jednoleté dřevo má hnědou barvu, v uzlinách tmavě hnědou až červenavou.

Pěstitelské vlastnosti

Rašení odrůdy je mírně rané, obvykle ve druhé polovině dubna. Zrání začíná koncem července. Odrůda dozrává brzy, na konci srpna až na začátku září.

Odolnost proti zimním mrazům je průměrná. Při ponechání vysokého počtu hroznů na keři může často dojít k silnému poškození zimními mrazy.

Arkadia je odrůda, která je náročná na stanoviště. Nejlepší jsou slunečné svahové polohy, nebo stanoviště orientovaná na jih a dobře chráněná před nebezpečím zimních mrazů. Odrůda je bujná. Potřebuje však hlinité nebo hlinito-písčité, dostatečně vlhké půdy. Na takových půdách pak vznikají vizuálně velmi atraktivní hrozny. Na sušších místech je vhodné provést doplňkovou závlahu. Na okrajových nebo nevinařských lokalitách je vhodná i pro pěstování ve sklenících.

Arkadia patří mezi interspecifické odrůdy, tj. odrůdy s vyšší odolností proti houbovým chorobám, nikoli však rezistentní k houbovým chorobám. Pojem rezistence je zde často mylně používán. Vzhledem k brzkému dozrávání nepotřebuje ochranu proti šedé plísni. Během vegetačního období je však vhodné provést 2-3 chemické ošetření proti padlí a plísni révy. Jako vhodné období pro chemické ošetření se ukazuje fenofáze po květu, a další ošetření je třeba přizpůsobit vývoji houbových chorob. Ve sklenících je potřeba pečlivě sledovat napadení padlím révy.

Doporučená zátěž je 6-8 oček na m2. Odrůda preferuje řez na dlouhé plodné dřevo. Arkadia je vhodná pro pěstování na velkých tvarech, pergolách. Při velkých tvarech je však třeba regulovat násadu hroznů, aby nedocházelo k přetížení. Po květu je proto vhodné část hroznů odstranit, tím zajistíme optimální podmínky pro růst ostatních hroznů a zabráníme oslabování keře.

Odrůdu lze také pěstovat na středním až vysokém vedení za stejných podmínek regulace plodnosti. Ve sklenících lze použít i pěstitelský tvar – Vertiko, na kterém je menší riziko přeplozování a násada je rovnoměrná. Na krátkém plodném dřevě jsou však hrozny a také bobule menší. V suchých letech je vhodné keře doplňkově zavlažit během vegetace, což se nám poté odmění kvalitními hrozny. Jako s odrůdou citlivou na zimní mrazy je s řezem vhodné počkat až do březnového termínu.

Využití odrůdy

Arkadia je typickou stolní odrůdou, jejíž hrozny jsou ideální pro přímou konzumaci. Esteticky přitažlivé hrozny mohou také sloužit jako výborná dekorace. Pokud keře nejsou přetíženy, jsou hrozny velmi velké a atraktivní. Křupavá dužina a jemná aromatická chuť jsou mezi nejlepšími kvalitativními vlastnostmi stolních odrůd.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x