Odrůda Vitra

Vitra byla vyšlechtěna ve Šlechtitelské stanici v Polešovicích jako stolní odrůda, ideální pro pěstování ve sklenících. Tato odrůda je kříženec odrůd Poběda a Košutův hrozen, za jejíž šlechtěním stojí V. Křivánek a A. Tománek. Odrůdu Vitra lze najít u malých pěstitelů vinné révy a u zahrádkářů.

Ampelografická charakteristika

Mladý letorost má zelený vrchol bez ochlupení a jemně načervenalé okraje mladých listů. List je středně velký s výraznými vykrajováními. Řapíkový výkrojek je otevřený a u řapíku ostrý. Hrozen je velký, řidší s prodlouženou stopkou. Bobule je velká, oválná. Dužina je pevná, šťavnatá a bez specifických aromatických látek. Jednoleté dřevo je šedohnědé a čárkované.

Pěstitelské vlastnosti

Vitra začíná rašit ve 2.-3. dekádě dubna. Kvetení je zaznamenáno v první dekádě června. Měknutí bobulí začíná koncem července – na začátku srpna. Dozrávání odrůdy v podmínkách skleníku se odehrává na konci srpna, zatímco ve venkovních podmínkách dozrává v první polovině září.

Odrůdu Vitra lze pěstovat ve venkovních podmínkách v jakékoliv vinařské podoblasti na Moravě. Preferované jsou svahovité pozemky nebo chráněná místa s dostatkem slunce. Původně byla vyšlechtěna pro pěstování ve sklenících, které je realizovatelné ve všech oblastech, včetně okrajových. Vyžaduje úrodné a výživné půdy s dostatečnou vlhkostí, podobně jako většina stolních odrůd. V sklenících je doporučena pravidelná závlaha.

Vitra je odolná vůči zimním mrazům. Tato odolnost může být snížena v případě přeplození keřů.

Tato odrůda má nižší odolnost proti padlí révy a plísni. Důsledná ochrana proti padlí je klíčová při pěstování ve sklenících, kde se může rychleji rozvinout. Také ve venkovních podmínkách může dojít k silnějšímu napadení listů a hroznů padlím révy. Je tedy nutné využít všechny dostupné metody přímé i nepřímé ochrany. Odolnost hroznů vůči šedé hnilobě je střední. Především ve sklenících je nutné dbát na důkladnou fungicidní ochranu proti hnilobám.

Pro tuto odrůdu se doporučuje zatížení 4-6 oček na m2. Odrůdu je možné pěstovat na středním nebo vysokém vedení s řezem na tažně. Možné jsou i pergoly, na kterých je třeba pečlivě sledovat možnost přetěžování keřů. Klíčové je, aby došlo k adekvátnímu vybarvení hroznů. Proto je důležité odlistění zóny hroznů. Termín pro odlistění může být před začátkem měknutí bobulí. Ve skleníkových podmínkách je možné využít tvar Vertiko a tím i řez na krátké plodné dřevo. Na krátkém dřevě má menší hrozny a menší bobule.

Podnože se volí podle půdních podmínek a podle zvoleného pěstitelského tvaru. Do velmi dobrých půd by se měly používat středně bujně rostoucí podnože, do horších půd se mohou použít i bujně rostoucí podnože.

Využití odrůdy

Vitra je klasickou stolní odrůdou vinné révy určenou pro přímou konzumaci. Je také atraktivní díky svému vizuálně přitažlivému hroznu. Odrůda je vhodná především pro malé pěstitele a zahrádkáře.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x