Odrůda Chrupka červená

Chrupka červená je, stejně jako Chrupka bílá, považována za jednu z nejstarších odrůd vinné révy. Stejně jako Chrupka bílá se dostala do Evropy, avšak její rozšíření ve vinicích nebylo tak masivní jako u Chrupky bílé.

Ampelografická charakteristika

Vrchol mladého letorostu má bělavě zelenou barvu, je silně chlupatý a okraje listů jsou červeně zabarvené. List je střední velikosti, má tvar pětiúhelníku a může být občas také oválný. Čepel je výrazně tří- až pětilaločnatá. Řapíkový výkrojek je buď uzavřený s úzkým otvorem, nebo je úzký a otevřený. Hrozen je středně velký, má tvar válce nebo kuželovitý válce. Je středně hustý. Bobule je střední až velké velikosti, kulatá. Její barva se pohybuje od růžové až po tmavě červenou. Chuť je bohatá a dostatečně šťavnatá. Jednoleté dřevo je tmavě hnědé.

Pěstitelské vlastnosti

Rašení Chrupky červené nastává v polovině dubna. Kvetení začíná v první dekádě června. Bobule začínají zrát na začátku srpna. Zralost dosahuje Chrupka červená v první až druhé dekádě září. Chrupka červená má střední nároky na stanoviště. Nejvhodnější je výsadba na svahovitých a dobře osluněných místech. Také při pěstování jednotlivých keřů jsou velmi vhodné chráněné polohy. Nejlépe ji svědčí úrodné půdy s dostatkem vlhkosti a tepla. Na suchých půdách se vytvářejí menší bobule a růst keřů je oslaben. V případě potřeby je vhodné doplnit závlahou pro rozvoj kvalitních hroznů.

Chrupka červená má poměrně dobrou odolnost vůči zimním mrazům, ale je méně odolná než Chrupka bílá. Jarní mrazy mohou rostlinu poškodit podobně jako Chrupku bílou. Chrupka červená je relativně více citlivá na plísně révy. Má ale lepší odolnost vůči padlí révy. Oběma těmto důležitým houbovým chorobám je třeba věnovat zvláštní pozornost. Je odolná k poškození šedou hnilobou.

Doporučená zátěž pro tuto odrůdu je 6-8 oček na m2. Chrupka červená preferuje řez na dlouhé plodné dřevo. Pro dosažení kvalitního vybarvení hroznů je vhodné provést částečné odlistění oblasti hroznů v době dozrávání.

Odrůda není na podnože náročná. Je možné využít prakticky všechny podnože, v závislosti na půdních podmínkách stanoviště. Na výživných půdách lze použít podnož SO 4, v chudých půdách je vhodná podnož Kober 5 BB.

Využití odrůdy

Chrupka červená produkuje velmi krásné stolní hrozny. Hrozny jsou atraktivně vybarvené a mají lahodnou chuť. Snášejí dobře přepravu a lze je i skladovat. Víno z této odrůdy se v našich podmínkách obvykle nevyrábí.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x