Odrůda Syrah / Shiraz

Syrah, ve světě také známá jako Shiraz, je odrůda, která v posledních letech získala na značné oblibě mezi milovníky vína. Tato prestižní odrůda révy vinné, která se proslavila výrobou vynikajících červených vín, vyniká svojí bohatou historií, nezaměnitelným charakterem a širokou geografickou rozšířeností.

Původ a historie odrůdy Syrah

Syrah je stará původní francouzská odrůda, která vznikla křížením odrůd Dureza a Mondeuse Blanche.

Původně se Syrah pěstoval v severní části francouzského údolí Rhôny, v oblastech jako Châteauneuf-du-Pape a Crozes-Hermitage. Ve Francii je obzvlášť oblíben pro pěstování na granitových půdách. V oblasti Côte Rôtie je dokonce povoleno přidávat k vínům Syrah až 20 % bílé odrůdy Viognier.

Ale Syrah dnes není omezen pouze na Francii. Díky své odolnosti a schopnosti adaptace na různé klimatické podmínky se rozšířil po celém světě. Zvláště ve teplejších vinařských regionech, jako je Austrálie, kde je někdy nazýván Shiraz, se stal oblíbeným a dobře se pěstuje. Syrah je vysazen ve větší míře také třeba v Kalifornii, Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Chile, v Argentině, ale také v Itálii nebo třeba Maďarsku.

Charakteristika odrůdy Syrah

Syrah je známý pro svou intenzivní, tmavou červenou barvu, kořenité tóny ve vůni a plnou, robustní chuť. Vůně vína může připomínat pepř, ambry, lékořice, ale také květy fialky, rezedy nebo černý rybíz. Je bohatý na třísloviny, což mu dodává strukturu a potenciál pro dlouhodobé stárnutí.

Kořenité tóny, dozrávající ovoce a živočišné podtóny charakterizují chuť vín z odrůdy Syrah. Z hlediska stolování se vína odrůdy Syrah skvěle hodí k hovězímu a ke zvěřině, ke grilovaným masům, ale také k tvrdým sýrům. Lehčí vína se podávají ke krocanovi, k dušenému jehněčímu masu i ke kuřeti.

Syrah v současnosti

V současné době je Syrah jednou z nejvíce pěstovaných odrůd na světě. Ve Francii se stále pěstuje na tradičních granitových půdách, ale je také hojně pěstován v teplých klimatických podmínkách, jako je Austrálie, kde vína z odrůdy Shiraz vynikají silnou ovocností a kořenitými tóny, často s výraznou přítomností tříslovin.

Ať už se setkáte s Syrahem ve Francii, v Austrálii nebo jinde na světě, tato odrůda révy vinné nabízí širokou škálu chuťových profilů a stále fascinuje svou bohatou historií a nezaměnitelným charakterem. Jedno je jisté, Syrah nadále zůstává jedním z nejoblíbenějších a nejuznávanějších odrůd ve světě vína.

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x