Fascinující historie otvíráku

Otvírák na láhve je jednou z těch drobností, které přijímáme s naprostou samozřejmostí a příliš se nezamýšlíme nad tím, odkud se vlastně vzal. Přitom má stejně zajímavou historii jako například mixér. Ovšem na rozdíl od filozofické otázky, zda bylo dříve vejce, nebo slepice, u otvíráku máme jistotu, že vznikl coby logický důsledek vynálezu korunkového uzávěru láhví.

Až do konce 19. století nebyl otvírák vůbec potřeba. Láhve se uzavíraly dřevěnými nebo korkovými zátkami, a tak stačila vývrtka. V 50. letech 19. století vstoupily do hry šroubovací uzávěry a porcelánové zátky upevněné drátkem. Žádné z těchto řešení však nebylo stoprocentní. Špatně těsnily a propouštěly vzduch, takže se obsah láhve rychle kazil.

Kdo tomu nasadí korunu?

V roce 1892 představil Američan William Painter nový styl uzávěru láhve, tzv. crown cork. Korunková zátka byla jednoduchá, snadno a levně vyrobitelná a zcela nepropustná. Mezi výrobci nápojů, zejména pivovarníky, se okamžitě stala hitem.

Jediné, co zbývalo vyřešit, bylo otevření těchto pevně uzavřených láhví. Painter přispěchal s dalším výtvorem a v roce 1894 si nechal patentovat svůj otvírák zvaný church key (kostelní klíč). I díky němu výroba nápojů počátkem 20. století nebývale vzrostla a téměř všechny stáčírny používaly jeho vynálezy.

Jenže byly opravdu jeho? Jak to u podobně převratných objevů bývá, i k tomuto se hlásí další autor. Alfred L. Bernardin prý získal patent na svůj otvírák připevněný ke stolu o několik měsíců dříve než Painter. Též uváděl, že je právoplatným vynálezcem nejen otvíráku, ale i právě korunkového uzávěru.

Jeden ze zaměstnanců z Bernardin Bottle Cap Company totiž údajně zběhnul do Crown Cork and Seal Company a na přivítanou s sebou donesl plány konkurenční společnosti. Následovala zuřivá právní bitva, jejíž verdikt nakonec padl ve prospěch Paintera.

Co má otvírák společného s kostelem?

První otvírák na lahve nenesl název „kostelní klíč“ bezdůvodně. Skutečně kostelní klíče připomínal. Výroba piva a vína byla kdysi jednou z nejtypičtějších činností řeholních řádů. O mniších se dříve říkalo, že jsou těmi nejlepšími sládky. Aby mniši své pivo chránili, uzamykali jej. Má se za to, že otvíráky připomněly mnichům právě jejich klíče a přezdívka pro nový výdobytek tehdejší moderní společnosti byla na světě. Otázkou nicméně zůstává, proč se Painter rozhodl vyrobit otvírák podle tohoto vzoru.

Tak šel čas

Otvírák láhví se brzy stal nepostradatelnou součástí domácností i barů. Ačkoli od svého vzniku prošel celou řadou obměn, co se tvarů, provedení a barev týče (na světě existuje okolo 2000 různých stylů otvíráku), samotný mechanismus zůstal dodnes stejný. 

Během americké prohibice (1920–1933) zůstaly otvíráky v oblibě, jelikož sodovkárny jely na plný výkon. Po skončení se do procesu opět zapojily i pivovary, ovšem v roce 1935 nastoupily první plechovky. Další rána přišla v podobě druhé světové války, kdy byla omezena výroba z oceli. Žádná z událostí, ani současný vývoj twistovacích uzávěrů, však otvírákům zatím nesrazila vaz a stále patří k základnímu vybavení gastronomických podniků.

Otvírák šetří čas i zápěstí

Jedné z větších úprav designu se otvírák na láhve dočkal v 50. letech 20. století. Tehdy vznikl typický barmanský otvírák zvaný „speed blade opener“. Plochý pruh oceli zdobí na jedné straně samotný otvírací mechanismus a z té druhé kruhový otvor. Ten byl navržen tak, aby snadno sklouzl po hrdle láhve a vytáhl ji z chladničky.

Velikost a tvar otvíráku

Velikost a tvar tohoto otvíráku usnadňují manipulaci, ale zejména šetří zápěstí. Otevírat celý večer jednu láhev za druhou se totiž zákonitě muselo projevit pozdější bolestí. Tento otvírák zůstává ve víceméně nezměněné podobě oblíbeným i dnes, a to nejen mezi barmany, ale také mezi nápojovými značkami. Dostatečná plocha je totiž ideálním prostorem pro malé reklamní sdělení, komu za tento otvírák barman zrovna vděčí. Ve specializovaných e-shopech pak najdete celou řadu designů, od jednobarevných po různé vzory a motivy.

5 1 vote
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x