Odrůda Albariňo

Pokud se o víno trošku zajímáte určitě budete znát odrůdu Albariňo, která pochází ze španělských vinic. Jedná se o odrůdu, která je celosvětově známá.

Podle legendy víno měli do Španělska přivést mniši už ve 12. století. Název Albariňo vznikl spojením dvou slov alba – riňo.

Největší pěstitelskou oblastí odrůdy Albariňo je oblast Rías Baixas, která se nachází ve španělské Galícii. Oblast na západní straně Španělska je obklopena oceánem. Odrůdě velmi prospívá déšť, kterého mají v Rías Baixas dostatek.

Víno Alabariňo poznáte díky bledé barvě a menšímu podílu alkoholu (+-12%). Pokud bychom měli víno k něčemu přirovnat určitě by mělo nejblíže odrůdě ryzlink rýnský.

Charakteristika odrůdy: 

Vinice jsou ve vlahých zónách, kde je přiměřený sluneční svit.

Charakteristika vína: 

Charakter zajímavých vín z této odrůdy vyjadřuje květinové a ovocné aroma i perzistenní, dlouho trvající, vyvážená chuť. Hrozny se často používají do směsí, ale vína nejvyšší kvalitu se vyrábějí ze 100 % odrůdy Alvarinho. Vína jsou často aromatická a mají svůdnou chuť.

Zvláštnosti: 

Tato prastará odrůda se pěstuje výhradně v několika podregionech oblasti Vinho Verde na samém severu Portugalska. Plodí velmi málo a pokud dobře vyzraje, výsledná vína mají na vinho verde neuvěřitelných 13 – 13,5 % alkoholu. V intenzivní vůni se projevují citrusové plody a tropické ovoce jako mango nebo mučenka. Tato lahodně svěže kyselá vína mohou na rozdíl od většiny vinho verde dále zrát, takže si je lze vychutnat třeba i za pět let.

Další články

0 0 votes
Hodnocení
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš názor, napište komentář.x